Ѓорческа го мина првото квалификациско коло на Австралија Опен

Ѓорческа го мина првото квалификациско коло на Австралија Опен

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја оствари првата победа во квалификациите на Грен слемот Австралија Опен. Таа ноќеска во Мелбурн во првото коло ја победи Саша Викери од САД со 2-1 во сетови за еден час и 40 минути игра.

Првиот сет Ѓорческа го доби со 6:2, Викери изедначи на 1-1 по 6:3 во вториот сет, а со истиот резултат Македонката славеше во решавачкиот трет сет.

Во второто квалификациско коло Ѓорческа ќе игра против Далма Галфи од Унгарија. Овој меч е закажан за вечер во 3 часот по полноќ.

Поврзани вести

Јотовски поразен во второто коло на фјучрсот во Ту... Македонскиот тенисер Томислав Јотовски го заврши настапот на фјучрсот во Хамамет, Тунис во поединечна конкуренција. Тој денеска во меч од 2.коло загуб...
Победа на Јотовски во двојки и пораз на Деари во с... Македонскиот тенисер Томислав Јотовски по вчерашниот триумф во сингл на фјучрсот во Тунис, денеска победи и во игра на двојки во првата рунда. Јото...
Пораз на Ѓорческа на стартот од фјучрсот во Италиј... Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да ја мине првата пречка на фјучрсот во Италија што се игра за награден фонд од 25.000 долари. ...
Надал го посакува трофејот од Мајами... Шпанскиот тенисер Рафаел Надал верува дека може за првпат во неговата кариера да го освои трофејот на Мастерсот во Мајами. -Добро сум подготвен и в...
Јотовски победи во првото коло на фјучрсот во Хама... Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски забележа победа во првото коло на турнир во Тунис. Јотовски за само 54 минути игра со 2-0, по сетов...
Мареј ја зголеми предноста во однос на Ѓоковиќ на ... Британецот Енди Мареј по завршувањето на Мастерсот во Индијан Велс ја зголеми разликата во однос на Новак Ѓоковиќ на чело на АТП листата. Иако Мареј в...