ВИДЕО: Колку треба да јадете за да не се здебелите?

ВИДЕО: Колку треба да јадете за да не се здебелите?

Експерти од Сиднејскиот универзитет ја открија формулата за количеството на храна што ни е потребна, а која воедно нема да ги зголеми нашите килограми.

Тие препорачуваат храната да ја мериме користејќи ја нашата рака.

– Не постои совршен начин на мерење на количеството храна која ни е потребна, па сакавме да изнајдеме подобар начин, изјави нутриционистката Алис Гибсон која е дел од тимот истражувачи.

Според нив, формулата гласи: една половина од ширината помножено со дебелината (на раката), па сето тоа помножено со должината.

Поврзани вести

Две киви дневно за подобар имунитет и повеќе енерг... Киви претставува едно од омилените овошја на нутриционистите бидејќи релативно мала количина од ова овошје обезбедува доволно хранливи вредности како ...
Најдепресивен период за родителите... Колку и да е тешка и стресна ситуацијата кога децата заминуваат по својот пат и престануваат да живеат со родителите, сепак тоа не е најстресниот пери...
Дали верувате на сопствените сеќавања?... Елементариум - Белград Кога станува збор за големината на влијанието на сведоштвата на очевидци врз одлуката на поротата пред судија, холивудските ...
Етерични масла за проблемите со косата... Ако имате премногу сува или пак мрсна коса, ако косата Ви е кршлива или ако имате првут, одредени етерични масла можат да Ви помогнат во борбата проти...
Физичките вежби ја отстрануваат несоницата... Резултатите од едно неодамнешно истражување покажаа дека вежбањето може значително да помогне за спречување на несоницата. Единаесет доброволци на...
Купената облека секогаш мора да се исперете пред д... Од аспект на хигиената, најпаметно е новокупената облеката да се испере барем еднаш, во некои случаи и два пати, пред носењето, вели Доналд Беисито, п...