Изложба на цртежи „Бегство за подобро утре“

Изложба на цртежи „Бегство за подобро утре“

Изложба на цртежи „Бегство за подобро утре“ на Сиријците Шерго Муса и Назли Абду создадени за време на нивниот престој со нивните деца во Прифатниот и транзитен центар Винојуг, ќе биде отворена денеска во Кинотеката на Македонија.

Изложбата ќе биде отворена до 25 јануари 2017, а е организирана од претставништвото на УНХЦР Скопје и Центарот за управување со кризи. Куратор е академската сликарка Маја Стефановска.

Изложбата ќе ја отворат претставникот на УНХЦР Скопје, Мохамад Ариф и директорот на Центарот за управување со кризи, Агрон Буџаку во присуство на двајцата уметници од Сирија.

Поврзани вести

Преку 1.000 маски на карневалот „Прочка“ во Прилеп... Над 1.000 маскирани од земјава и странство денеска дефилираа во центарот на Прилеп, на булеварот „Гоце Делчев“ и на плоштадот „Матодија Андонов Ченто“...
ФОТО: Струмица уште еднаш потврди дека е меѓу најд... Уште едно издание за паметење и потврда дека струмичкиот карневал е меѓу најдобрите во светот, се случи синоќа на главната интернационална карневалска...
Првите уметници: Како креативноста не направила лу... Национална географија - Вашингтон Најголема новост во историјата на човештвото не претставува ни камената алатка ни челичниот меч, туку симболичнот...
Во Прилеп почнаа карневалските свечености „Прочка ... Со научната конференција за карневалите на Балканот и со детскиот карневал на плоштадот „Методија Андонов Ченто“, во Прилеп почнаа карневалските свече...
Главно карневалско дефиле во Струмица... Околу 1.100 учесници распоредени во 38 групи попладнево во 18:30 часот ќе продефилираат на Меѓународниот карневал што традиционално се одржува во Стру...
Погледнете го македонскиот хип хоп документарец „С... Деновиве на музичкиот сервис youtube.com официјално беше закачен македонскиот документарен хип хоп филм „Сложувалка”, во реализација на неформалната о...