Франција убедлива против Бразил на отворањето на ракометниот Мундијал

Франција убедлива против Бразил на отворањето на ракометниот Мундијал

Убедлива победа изразена со 15 голови разлика (31:16) забележа домаќинот Франција против Бразил синоќа во Нант на отворањето на 25.Светско ракометно првенство.

Во првото полувреме одличен на голот на француската репрезентација беше Тиери Омејер со 14 одбрани. Во ист стил во вторите 30 минути голот го чуваше Винсент Жерар.

Победникот се наѕираше уште по десетина минути игра кога Французите направи пет гола позитива, а на полувреме предноста беше двоцифрена (17:7). Во вториот дел домаќинот поведе и со 15 голови разлика и натпреварот рутинирано го приведе кон крајот.

Валентин Порте со шест гола беше најефикасен во победничкиот состав, Толедо со пет погодоци се истакна во бразилскиот национален тим.

На другите натпревари од групата А во првото коло денеска играат:

Русија – Јапонија (17:45 часот) и
Полска – Норвешка (20:45).

Поврзани вести

Прв пораз на ракометарките на Вардар сезонава во Л... Ракометарките на Вардар го доживеаја првиот пораз сезонава во десеттиот одигран натпревар во Лигата на шампионките. Вардарки вечерва пред својата...
Ракометарките на Вардар го пречекуваат Будуќност в... Македонскиот ракометен првак Вардар, која е единствената екипа сезонава во Лигата на шампионките без пораз, попладнево пред својата публика ќе игра пр...
Убедлива победа на ПСЖ против Шафхаузен... Ракометарите на Париз Сен Жермен забележаа убедлива победа во дуелот против швајцарскиот тим Кадетен Шафхаизен во натпревар од 12. коло во Лигата на ш...
Вардар го победи Целје и се врати на врвот на табе... Ракометарите на Вардар со победата над Целје се вратија на првото место во својата група во Лигата на шампионите. Македонскиот шампион Вардар попл...
Ракометарките на Астраханочка славеа победа над Ту... Екипата на Астраханочка забележа победа над Турингер со 26-24 во воведниот натпревар од 4.коло на втората фаза во ракометната Лига на шампиони. Ова...
Вардар домаќин на Целје во дуел од Лигата на шампи... Македонскиот првак Вардар попладнево пред својата публика во СЦ „Јане Сандански“ ќе го пречека словенечкиот Целје во натпревар од ракометната Лига на ...