Свечено отворен ракометниот мундијал во Франција

Свечено отворен ракометниот мундијал во Франција

Вечерва свечено беше отворен 25-тиот ракометниот мундијал, на кој учевствува и Македонија.

Главни ѕвезди на мундијалот се Карабатиќ, Омејер, Хансен и Лазаров, а од нив се очекува да го оправдаат мотото на Светското првенство кое гласи: „феноменален ракомет“.

Мундијалот го отвора домаќинот Франција против Бразил, а Македонија својот прв настап на СП го има утре од 17.45 часот против селекцијата на Тунис.

Поврзани вести

Прв пораз на ракометарките на Вардар сезонава во Л... Ракометарките на Вардар го доживеаја првиот пораз сезонава во десеттиот одигран натпревар во Лигата на шампионките. Вардарки вечерва пред својата...
Ракометарките на Вардар го пречекуваат Будуќност в... Македонскиот ракометен првак Вардар, која е единствената екипа сезонава во Лигата на шампионките без пораз, попладнево пред својата публика ќе игра пр...
Убедлива победа на ПСЖ против Шафхаузен... Ракометарите на Париз Сен Жермен забележаа убедлива победа во дуелот против швајцарскиот тим Кадетен Шафхаизен во натпревар од 12. коло во Лигата на ш...
Вардар го победи Целје и се врати на врвот на табе... Ракометарите на Вардар со победата над Целје се вратија на првото место во својата група во Лигата на шампионите. Македонскиот шампион Вардар попл...
Ракометарките на Астраханочка славеа победа над Ту... Екипата на Астраханочка забележа победа над Турингер со 26-24 во воведниот натпревар од 4.коло на втората фаза во ракометната Лига на шампиони. Ова...
Вардар домаќин на Целје во дуел од Лигата на шампи... Македонскиот првак Вардар попладнево пред својата публика во СЦ „Јане Сандански“ ќе го пречека словенечкиот Целје во натпревар од ракометната Лига на ...