Кире Лазаров избран за Европски играч на месец декември

Кире Лазаров избран за Европски играч на месец декември

Кире Лазаров во машка и Нике Грот во женска конкуренција се најдобрите европски ракометари за месец декември, објави ЕХФ преку својата официјална веб-страница.

Европската куќа на ракометот избира најдобар ракометар и ракометарка за секој месец во календарската година, a декемвриското признание завршува во рацете на македонскиот десен бек благодарение на извонредното издание на дербито со ПСЖ во Лигата на шампионите.

Зад капитенот на македонската репрезентација се: голманот на Кјелце, Филип Ивиќ, потоа Јонас Калман од Пик Сегед, Хулен Агинагалде од Кјелце и Алекс Душебајев од Вардар.

Наградата за најдобра европска ракометарка за декември сосема очекувано замина во рацете на Нике Грот, холандската репрезентативка инаку МВП на Европското првенство што минатиот месец се играше во Шведска.

Поврзани вести

Прв пораз на ракометарките на Вардар сезонава во Л... Ракометарките на Вардар го доживеаја првиот пораз сезонава во десеттиот одигран натпревар во Лигата на шампионките. Вардарки вечерва пред својата...
Ракометарките на Вардар го пречекуваат Будуќност в... Македонскиот ракометен првак Вардар, која е единствената екипа сезонава во Лигата на шампионките без пораз, попладнево пред својата публика ќе игра пр...
Убедлива победа на ПСЖ против Шафхаузен... Ракометарите на Париз Сен Жермен забележаа убедлива победа во дуелот против швајцарскиот тим Кадетен Шафхаизен во натпревар од 12. коло во Лигата на ш...
Вардар го победи Целје и се врати на врвот на табе... Ракометарите на Вардар со победата над Целје се вратија на првото место во својата група во Лигата на шампионите. Македонскиот шампион Вардар попл...
Ракометарките на Астраханочка славеа победа над Ту... Екипата на Астраханочка забележа победа над Турингер со 26-24 во воведниот натпревар од 4.коло на втората фаза во ракометната Лига на шампиони. Ова...
Вардар домаќин на Целје во дуел од Лигата на шампи... Македонскиот првак Вардар попладнево пред својата публика во СЦ „Јане Сандански“ ќе го пречека словенечкиот Целје во натпревар од ракометната Лига на ...