Скандал на доделувањето на наградите за најдобри фудбалери на ФИФА

Скандал на доделувањето на наградите за најдобри фудбалери на ФИФА

Свечениот настан во Цирих во понеделникот, на кој Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ги додели наградите за најдобри фудбалери за изминатата 2016 година, сепак не пројде без скандал.

Швајцарските медиуми јавуваат дека уште додека траела церемонијата, некој украл шест луксузни часовници од марката „Хаблот“, наменети за лауреатите. Нивната вредност изнесува 100.000 евра.

На добитниците на крајот им бил врачен резервниот сет часовници, па така бил избегнат и поголем срам.

Организаторите од ФИФА веднаш ја алармирале полицијата. Истрагата се уште трае.

Во случај часовниците да бидат пронајдени, повторно ќе им бидат врачени на фудбалерите.

Поврзани вести

Шкендија шест натпревари домаќин без публика... Тетовска „Шкендија“ следните шест натпревари како домаќин ќе ги одигра без присуство на публика откако Дисциплинската комисија на ФФМ го казни овој кл...
Очекувана победа на Рома против Пескара... Во последниот натпревар од 33.коло на фудбалскиот шампионат на Италија одигран синоќа во Пескара, екипата на Рома забележа убедлива победа над последн...
Гарсија со гол во 94. минута му донесе победа на А... Со натпреварот кој се одигра синоќа меѓу Еибар и Атлетик Билбао, а кој заврши со минимална победа на гостите од 1:0, беше комплетирано 33.коло во фудб...
Ставрев ќе го суди дербито Шкендија – Вардар... Еден од најдобрите македонски судии Александар Ставрев ќе ја има улогата на главен арбитер на претстојниот дерби натпревар меѓу Шкендија и Вардар. ...
Гризман го договорил трансферот во Манчестер Јунај... Французинот Антоан Гризман го договорил трансферот во Манчестер Јунајтед и од лето тој ќе биде фудбалер на клубот од „Олд Трафорд“, објавија англискит...
Пиоли поднесе оставка, Интер не му ја прифати... По поразот на Фиорентина (5:4) и продолжување на серијата од пет натпревари без победа, тренерот на Интер Стефано Пиоли поднесе оставка, што не беше п...