Вандали ја оштетиле статуата на Меси во Буенос Аирес

Вандали ја оштетиле статуата на Меси во Буенос Аирес

Непознати лица ја оштетиле статуата на Лионел Меси, која се наоѓа во „Паркот на славните“ во Буенос Аирес.

Отелотворението на еден од најдобрите аргентински фудбалери денес, беше подигнато во јуни минатата година, неколку дена по поразот на Аргентина од Чиле во финалето од Јужноамериканското фудбалско првенство.

Вандалите на споменикот му ја откршиле главата, нешто што пред извесно време се случи и со статуата на „сосетката“ на Меси во Паркот, тенисерката Габриеле Сабатини.

Покрај нив двајца, на шеталиштето можеме да „ги сретнеме“ и тенисерот Гиљермо Вилас, кошаркарот Ману Џинобили, Формула 1 возачот Хуан Фанги…

Поврзани вести

Манчестер Јунајтед ја освои Лига Европа... Тимот на Манчестер Јунајтед со 2-0 славеше во финалето од Лигата на Европа против тимот на Ајакс и успеа да го освои ова првенство по прв пат во нивна...
Меси осуден на казна затвор Врховниот суд на Шпанија ја потврди пресудата за Лионел Меси со казна затвор во траење од 21 месец, објавија денеска тамошните медиуми. Ѕвездата на...
Пионерите на Вардар го одбранија трофејот во Купот... Во драматична и неизвесна завршница, Вардар успеа да го совлада Работнички со 2:1 во финалето на пионерскиот Куп на Македонија одигран денеска во Охри...
Ајакс и Јунајтед во дуел за трофејот од ЛЕ и место... Екипите на Ајакс и на Манчестер Јунајтед вечер со почеток од 20 часот и 45 минути во Стокхолм ќе го почнат финалето од фудбалската Лига Европа. Победн...
Работнички победник во младинскиот куп... Младинскиот состав на Работнички го освои Купот на Македонија. Во финалето во Охрид, Работнички со 3:1 славеше против Академија Пандев. Претходно ...
Коке ја продолжува соработката со Атлетико Мадрид... Шпанскиот гигант Атлетико Мадрид реши да ја продолжи соработката со еден од своите клучни фудбалери Коке. Актуелниот репрезентативецот на Шпанија,...