Огромен пад на бројот на баратели на азил лани во Германија

Огромен пад на бројот на баратели на азил лани во Германија

Германија во 2016 година примила околу 280 илјади нови баратели на азил, што е помалку за една третина од бројот на мигранти што побараа заштите во земјата во 2015 година, кога државата прими 890 илјади бегалци, изјави денеска министерот за внатрешни работи Томас де Мазиер.

Како што јавува дописникот на МИА од Берлин, за разлика од бројот на нови азиланти кои балгодарение на затворање на балканската рута и договорот ЕУ – Турција е во драматичен пад, расте бројот на депортирани мигранти чии барања за азил се одбиени од германските власти.

Миннистерот Де Мазиер не е задоволен од цифрата од 80 илјади луѓе коишто присилно или доброволно биле вратени во матичните земји откако нивните барања за азил биле одбиени.

Според податоците објавени денеска, лани во Германија биле поднесени над 745 илјади барања за азил, но речиси две третини од нив во земјата влегле во 2015 година. Според државите од каде што доаѓаат азилантите најголем број од тие што ги прими Германија од почетокот на бегалската криза се од Сирија, (околу 290 илјади), Авганистан (127 илјади) и Ирак (околу 98 илјади).

Речиси 60 проценти од сите барања за азил се одговорени позитивно по што барателите добиле целосна или делумна заштита согласно германските закони и меѓународните стандарди. Драстичното намалување на нови бегалци во Германија значително ќе ја олесни позицијата на владата во Берлин која се соочува со внатре-владино барање за горна граница за прием на максимални 200 илјади луѓе годишно и обвинувања од крајната десница дека мигрантите можат да ја сменат демографската состојба во земјата.

Поврзани вести

ОН на меѓународна конференција собраа 1,1 милијард... Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека меѓународните донатори на хуманитарната конференција одржана во Женева, в...
Фондациите „Конрад Аденауер“ и „Фридрих Еберт“ бил... Фондациите „Конрад Аденауер“ блиска на ЦДУ на канцеларката Меркел и „Фридрих Еберт“ која е основана од Социјалдемократите (СПД) биле цел на кибер напа...
Лидерите од ЕУ бараат олеснувања од Британија за е... Лидерите од ЕУ ќе бараат од Велика Британија да им одобри постојан престој на европските државјани, кои ќе пристигнат во земјата пред 2019 година и ќе...
Нетанјаху ја откажа средбата со Габриел, „Специјал... Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху ја откажа средбата со германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел кој денеска е во посета на Израе...
Јавно сослушување на претседателот на ПССЕ Педро А... Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) на јавна дебата го сослуша својот претседател Педро Аграмунт, откако за првпат во историјата на П...
Европол и Интерпол конфискуваа фалсификувана храна... Повеќе од 9.800 тони фалсификувана храна и 26,4 милиони литри пијалаци првенствено алкохолни, во вредност од 230 милиони евра се конфискувани во опера...