Во Алепо откриен магацин со хемиски супстанци

Во Алепо откриен магацин со хемиски супстанци

Сириската Влада откри магацин со хемиски супстанции во стариот кварт на Алепо, јави сириската новинска агенција САНА.

Тој дел од градот беше под контрола на терористите. Меѓу пронајдените супстанции има и сулфур и хлор, што терористите ги користеле за производство на експлозив.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков предупредуваше дека терористите користат хемиско оружје во источниот дел на Алепо, а во неколку напади беа повредени десетици луѓе.

Поврзани вести

Канада подготвува закон за легализација на марихуа... Наскоро се очекува дека Канада ќе го легализира рекреативното користење на марихуана, јавува Би-Би-Си. Според извештаите, членовите на Либералната ...
Русија издаде налог за апсење на Арсениј Јацењук... Локален суд во рускиот град Јесентуки издаде налог за апсење на поранешниот украински премиер Арсениј Јацењук. Според денеска објавеното соопштение...
Австрија планира да се повлече од Договорот на ЕУ ... Австрија планира да се повлече од Договорот на Европска унија за прераспоредување на мигрантите во земји од ЕУ, најавија австриски владини претставниц...
Букурешт планира да отвори оддел на контраразузнав... Романскиот претседател Клаус Јоханис испратил писма до Сенатот и Пратеничкиот дом, во кои се предлага Парламентот да одобри создавање оддел на контрар...
Разговорите за забрана на нуклеарно оружје без САД... САД и речиси уште 40 други држави, вклучително и Велика Британија и Франција, нема да учествуваат во разговорите, што денеска почнуваат во Обединети н...
Италијанскиот парламент разгледува предлог закон с... Италијанскиот Парламент разгледува предлог закон, доставен од владејачката Демократска партија, со кој компаниите би биле должни на своите вработени ж...