„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони

„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони

По неколку годишно отсуство, компанијата „Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони со уредот „Нокиа 6“, кој е наменет за купувачите во Кина.

Финската компанија „ХМД Глобал“, која ги поседува правата на брендот „Нокиа“, го претстави смартфонот „Нокиа 6“, кој е со средни спецификации и користи оперативен систем Андроид Нугат.

Смартфонот поседува 5,5 инчен фул ХД екран со резолуција 1.920 на 1.080 пиксели, сензор за отпечаток на прстот на предната страна и алуминиумско куќиште. Многу е сличен на „Галакси 7“ на „Самсунг“, а има процесор Снапдрагон 430, кој го произведе компанијата „Фокскон“.

Компанијата ХМД за сега не е заинтересирана за глобалниот пазар, а во Кина ќе го продава моделот по цена од 250 долари. Во првата половина оваа година таа најави дека ќе претстави уште неколку уреди.

„Нокиа 6“ има 64 гигабајти интерна меморија и два засилувачи на звукот, задна камера од 16 и предна од 8 мегапиксели.

Поврзани вести

„Aуди А6“ за 2018 година „Ауди“ почна тестови на новата генерација на моделот А6 на јавни сообраќајници, за што сведочат првите фотографии на „камуфлираниот” прототип. Нов...
Снапчет подготвува сопствен смартфон... Компанијата „Снап“, во чија сопственост е апликацијата Снапчет, би можела во иднина на пазарот да пласира сопствен смартфон, а маркетиншката компанија...
Електроник Артс нуди седумдневно бесплатно користе... Доколку сте љубители на видео игрите на Електроник Артс, сега компанијата преку својата претплатничка услуга „Аксес Ориџин“, нуди седумдневен бесплате...
ВИДЕО: Спејс Екс успешно ја лансираше ракетата Фал... По вчерашното одложување, Спејс Екс денеска ја лансираше ракетата која што носи потребни ствари на Меѓународната Вселенска Станица. Ракетата Фа...
Мерцедес годинава ќе започне со производство на ел... Германскиот автомобилски гигант Мерцедес е подготвен за пуштање во производство на првиот камион со целосно електричен погон. Камионот ќе биде бази...
Цукенберг го обнови неговиот манифест за менување ... Основачот на Фејсбук, Марк Цукенберг објави јавно писмо со кое што се вклучи во дискусијата за глобализацијата. Тој изрази загриженост од податокот де...