Поројни дождови и снежни врнежи погодијаа делови од Калифорнија, Невада и Орегон

Поројни дождови и снежни врнежи погодијаа делови од Калифорнија, Невада и Орегон

Поројни дождови и врнежи од снег погодија делови од Калифорнија, Невада и Орегон рано изутринава, поради што се затворени дел од патишта и училиштата.

На делови на планинските вериги налетот на ветрот достигна до 160 километри на час.

Националната метеоролошка служба предупреди за можни снежни бури и лавини во некои ски-центри, како и за поплави во пониските делови на Северна и Централна Калифорнија и Западна Невада поради можноста потоците и реките да се излеат од своите корита.

На неколку места во погодените области отворени се евакуациски центри.

Поврзани вести

Габриел: Кина има голема одговорност во однос на С... Кина носи голема одговорност во однос на Северна Кореја, изјави германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел, по слетувањето во Пекинг, пр...
Нивото на тревога во Велика Британија на највисоко... Нивото на тревога во Велика Британија е подигнато на највисоко ниво наречено „критично“. Ова ниво означува дека идни напади се неминовни, изјави преми...
Тедрос Аданом Гебрејесус е нов директор на СЗО... Поранешниот министер за здравство на Етиопија, 52-годишниот Тедрос Аданом Гебрејесус е избран денеска за нов генерален директор на Светската здравстве...
Родриго Дутерте воведе воена состојба на островот ... Филипинскиот претседател Родриго Дутерте денеска воведе воена состојба на островот Минданао, каде безбедносните сили се борат против екстремистите пов...
Џихадист од Косово убиен во Ирак... Жител на Косовска Митровица деновиве го загубил животот во судирите во ирачкиот грд Мосул, борејќи се како прпадник на џихадистичката група Исламска д...
Германија се уште не одлучила за напуштање на база... Германија се уште не одлучила дали ќе ги повлече своите војници од воздухопловната база Инџирлик во Турција, изјави денеска германската министерка за ...