Поројни дождови и снежни врнежи погодијаа делови од Калифорнија, Невада и Орегон

Поројни дождови и снежни врнежи погодијаа делови од Калифорнија, Невада и Орегон

Поројни дождови и врнежи од снег погодија делови од Калифорнија, Невада и Орегон рано изутринава, поради што се затворени дел од патишта и училиштата.

На делови на планинските вериги налетот на ветрот достигна до 160 километри на час.

Националната метеоролошка служба предупреди за можни снежни бури и лавини во некои ски-центри, како и за поплави во пониските делови на Северна и Централна Калифорнија и Западна Невада поради можноста потоците и реките да се излеат од своите корита.

На неколку места во погодените области отворени се евакуациски центри.

Поврзани вести

Канада подготвува закон за легализација на марихуа... Наскоро се очекува дека Канада ќе го легализира рекреативното користење на марихуана, јавува Би-Би-Си. Според извештаите, членовите на Либералната ...
Русија издаде налог за апсење на Арсениј Јацењук... Локален суд во рускиот град Јесентуки издаде налог за апсење на поранешниот украински премиер Арсениј Јацењук. Според денеска објавеното соопштение...
Австрија планира да се повлече од Договорот на ЕУ ... Австрија планира да се повлече од Договорот на Европска унија за прераспоредување на мигрантите во земји од ЕУ, најавија австриски владини претставниц...
Букурешт планира да отвори оддел на контраразузнав... Романскиот претседател Клаус Јоханис испратил писма до Сенатот и Пратеничкиот дом, во кои се предлага Парламентот да одобри создавање оддел на контрар...
Разговорите за забрана на нуклеарно оружје без САД... САД и речиси уште 40 други држави, вклучително и Велика Британија и Франција, нема да учествуваат во разговорите, што денеска почнуваат во Обединети н...
Италијанскиот парламент разгледува предлог закон с... Италијанскиот Парламент разгледува предлог закон, доставен од владејачката Демократска партија, со кој компаниите би биле должни на своите вработени ж...