Околу 500 мигранти од Лезбос ќе бидат преместени на воен брод

Околу 500 мигранти од Лезбос ќе бидат преместени на воен брод

Околу 500 бегалци и мигранти од кампот Морија ќе бидат преместени на грчкиот воен брод „Лезбос“, кој е прикотвен во пристаништето Митилена на островот Лезбос за да се заштитат од неповолните временски услови.

Како што јави допсиникот на МИА од Атина, оваа одлука ја донеле грчкиот премиер Алексис Ципрас, министерот за одбрана Панос Каменос и министерот за миграциска политика Јанис Музалас.

Префрлањето на мигрантите и бегалците ќе почне во попладневните часови.

Поврзани вести

Кои се критериумите на Вучиќ за избор на нов преми... Дојче веле - Бон Претседателските избори завршија и српското општество и медиумите сега имаат нова забава – шпекулциите околу тоа кој ќе биде новио...
Турција го блокира учеството на Австрија во програ... Турција го блокира учеството на Австрија во програми на НАТО поради постојаната антитурска позиција на Виена во рамки на различни платформи на Европск...
Момир Булатовиќ можен кандидат за претседател на Ц... Поранешниот црногорски претседател и некогашен премиер на СР Југославија, Момир Булатовиќ се враќа во политиката и постои можност да биде претседателс...
Се расчистува импровизираниот бегалски камп во ати... Грчките власти презедоа мерки за дислоцирање на стотици бегалци од импровизираниот камп на поранешниот аеродром „Елиникон“ во реонот на Атина. Окол...
Харадинај: Прво ќе формираме Влада, а потоа и војс... Кандидатот за косовски премиер Рамуш Харадинај најави дека косовска војска ќе биде формирана во рок од 90 дена од почетокот на работата на идната влад...
Запленети банкарски сметки и имот на поранешниот г... Грчките власти запленија банкарски сметки и недвижен имот на поранешениот министер за одбрана од социјалистичката партија ПАСОК, Јанос Папандониу. ...