Околу 500 мигранти од Лезбос ќе бидат преместени на воен брод

Околу 500 мигранти од Лезбос ќе бидат преместени на воен брод

Околу 500 бегалци и мигранти од кампот Морија ќе бидат преместени на грчкиот воен брод „Лезбос“, кој е прикотвен во пристаништето Митилена на островот Лезбос за да се заштитат од неповолните временски услови.

Како што јави допсиникот на МИА од Атина, оваа одлука ја донеле грчкиот премиер Алексис Ципрас, министерот за одбрана Панос Каменос и министерот за миграциска политика Јанис Музалас.

Префрлањето на мигрантите и бегалците ќе почне во попладневните часови.

Поврзани вести

Ердоган оствари средба со претседателот на Ирачки ... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Истанбул оствари средба со претседателот на автономниот регион Ирачки Курдистан Масуд Барзани, јави...
Со маски шверцувале над 300 килограми марихуана... Грчката полиција уапсила дваесет и едногодишен Албанец и запленила 312 килограми марихуана на грко албанската граница во планинскот предел кај градот ...
„Вечерњи лист“: Хаг им испрати одвоени писма на чл... Меѓународниот суд на правдата им испрати на посебни адреси на тројцата членови на Претседателството на Босна и Херцеговина писма во коверт, за чија со...
Судири меѓу анархистите и полицијата во центарот н... Група анархисти се судрија синоќа со грчката полиција во центарот на Атина, јави ДПА. Левичарските активисти палеа контејнери и фрлаа со камења и ...
ВИДЕО: Невремето предизвика поплави во делови на Б... Бура предизвика поплави во одредени делови на Рисан и Будва, а помала штета е нанесена и во Подгорица. Во Будва голем број автомобили останаа загла...
Јилдирим повика за поддршка на уставните измени на... Премиерот на Турција, Бинали Јилдирим денеска официјално ја почна кампањата на Партијата на правдата и развојот, која има цел да ги убеди граѓаните на...