Турски суд им одреди притвор на 60 бизнисмени обвинети за врски со Ѓулен

Турски суд им одреди притвор на 60 бизнисмени обвинети за врски со Ѓулен

Турски суд денеска им одреди мерка притвор на 60 бизнисмени осомничени за поврзаност со движењето на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого властите во Анкара го обвинуваат дека стои зад неуспешниот обид за преврат од јули минатата година.

Како што јави агенцијата Анадолија, овие 60 бизнислмени се дел од групата од 110 деловни луѓе кои денеска беа изведени пред Суд во Истанбул под обвинение за „членство во терористичка организација“.

На останатите 50 осомничени бизнисмени, Судот им одреди условни казни.

Обвинителството незадоволно од ваквата одлука најави жалба на пресудите за условни казни.

Овие 110 бизнисмени се на листата од 380 деловни луѓе од Турција по кои минатата недела беше објавена потерница под обвинение дека го финансирале движењето на Ѓулен.

Под обвинение за поврзаност со движењето на Гулен турските власти по неуспешниот обид за преврат упасија или отпуштија од работа неколку десетици илјади лица, што многу организации за човекови права го оценија како „чистка“ на неистомислениците.

Поврзани вести

Ердоган оствари средба со претседателот на Ирачки ... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Истанбул оствари средба со претседателот на автономниот регион Ирачки Курдистан Масуд Барзани, јави...
Со маски шверцувале над 300 килограми марихуана... Грчката полиција уапсила дваесет и едногодишен Албанец и запленила 312 килограми марихуана на грко албанската граница во планинскот предел кај градот ...
„Вечерњи лист“: Хаг им испрати одвоени писма на чл... Меѓународниот суд на правдата им испрати на посебни адреси на тројцата членови на Претседателството на Босна и Херцеговина писма во коверт, за чија со...
Судири меѓу анархистите и полицијата во центарот н... Група анархисти се судрија синоќа со грчката полиција во центарот на Атина, јави ДПА. Левичарските активисти палеа контејнери и фрлаа со камења и ...
ВИДЕО: Невремето предизвика поплави во делови на Б... Бура предизвика поплави во одредени делови на Рисан и Будва, а помала штета е нанесена и во Подгорица. Во Будва голем број автомобили останаа загла...
Јилдирим повика за поддршка на уставните измени на... Премиерот на Турција, Бинали Јилдирим денеска официјално ја почна кампањата на Партијата на правдата и развојот, која има цел да ги убеди граѓаните на...