Снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

Снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, и денеска во Солун паѓа снег, а температурата е четири степени под нулата. Летовите до и од аеродромот „Македонија“ во моментов се одвиваат нормално, но многу летови вчера беа откажани поради обилните снежни врнежи.

За возилата кои се движат на регионалните патишта во северниот и северозападнит дел на Грција е задолжителна зимска опрема и синџири. Во северозападна Грција утрово се измерени и до минус 18 степени Целзиусови

Обилни снежни врнежи во моментов има и во централниот грчки град Лариса, каде температурата изнесува минус седум степени. Во Ламија снегот предизвика големи проблеми во сообаќајот, дури и на централните градски улици. Автобусите не возат, додека амбулантните и полициските возила мора да имаат синџири за снег за да се движат по градските улици.

Сообраќајот е забранет за камиони на автопатот Атина-Солун.

Во меѓувреме, островите Алонисос и Скопелос се уште се без електрична енергија и вода. Во некои делови на Алонисос паднале 2,5 метри снег, додека во Скопелос, по вчерашното невреме, паднал еден метар снег.

Поврзани вести

Му нуделе пет милиони евра да открие каде е Радова... Американците ми нудеа пет милиони евра за информација каде се крие Радован Караџиќ, тврди Лука Караџиќ, брат на првиот претседател на Република Српска...
(ВИДЕО) Клинтон и “фрли око“ на Иванка Трамп, Хила... По инаугурацијата на Доналд Трамп, на социјалните мрежи се појави интересно видео на кое може да се забележи како Хилари Клинтон го нављудува својот с...
Што и подари Меланија Трамп на Мишел Обама?... Кога новиот претседател на САД, Доналд Трамп и сега првата дама Меланија Трамп пристигнаа на инаугурацијата, вниманието беше насочено кон сината кутиј...
Шимшек: Решавањето на сириската криза без Асад во ... Турција оценува дека решавањето на сириската криза без претседателот на Сирија Башар ал Асад во моментов е нереално, изјави турскиот вицепремиер Мехме...
ЦИА открива дека Милошевиќ не сакал да ги одбрани ... На Слободан Милошевиќ му било поважно да ги тргне санкциите кон СР Југославија, отколку да го спречи егзодусот на Србите од Хрватска во акцијата „Олуј...
Турската полиција трага по тројца членови на ИД, к... Турската полиција трага по тројца членови на ИД, за кои се претпоставува дека го чуваат четиригодишниот син на напаѓачот од ноќниот клуб „Реина“ во Ис...