Ѓорческа против Викери во првото квалификациско коло на АО

Ѓорческа против Викери во првото квалификациско коло на АО

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа доцна по полноќ ќе настапи во првото квалификациско коло на пвриот годинашен Гренс слем турнир Австралија Опен.

Противничка на Македонката ќе биде Саша Викери од САД. 21-годишната Американка на ВТА листата се наоѓа на 137.место, додека Ѓорческа е 202.

За македонската тенисерка ова е второ учество во квалификациите на еден Грен слем. Првото и е минатата година на УС Опен кога не успеа да го мине првото коло.

Почетокот на мечот Ѓорческа – Викери е во 3 часот по полноќ по македонско време.

Поврзани вести

Јотовски поразен во второто коло на фјучрсот во Ту... Македонскиот тенисер Томислав Јотовски го заврши настапот на фјучрсот во Хамамет, Тунис во поединечна конкуренција. Тој денеска во меч од 2.коло загуб...
Победа на Јотовски во двојки и пораз на Деари во с... Македонскиот тенисер Томислав Јотовски по вчерашниот триумф во сингл на фјучрсот во Тунис, денеска победи и во игра на двојки во првата рунда. Јото...
Пораз на Ѓорческа на стартот од фјучрсот во Италиј... Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да ја мине првата пречка на фјучрсот во Италија што се игра за награден фонд од 25.000 долари. ...
Надал го посакува трофејот од Мајами... Шпанскиот тенисер Рафаел Надал верува дека може за првпат во неговата кариера да го освои трофејот на Мастерсот во Мајами. -Добро сум подготвен и в...
Јотовски победи во првото коло на фјучрсот во Хама... Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски забележа победа во првото коло на турнир во Тунис. Јотовски за само 54 минути игра со 2-0, по сетов...
Мареј ја зголеми предноста во однос на Ѓоковиќ на ... Британецот Енди Мареј по завршувањето на Мастерсот во Индијан Велс ја зголеми разликата во однос на Новак Ѓоковиќ на чело на АТП листата. Иако Мареј в...