САД ќе преземат дополнителни мерки како одговор на руските кибер напади

САД ќе преземат дополнителни мерки како одговор на руските кибер напади

САД ќе преземат дополнителни мерки како одговор на тврдењата дека руски хакерски напади влијаеле врз претседателската кампања, а неодамнешните потези се само почеток, изјави американскиот секретар за одбрана Еш Картер.

– Некои реакции се преземени. Разберете го тоа како почеток, а не крај, изјави Картер на прес-конференција во Пентагон.

Американскиот министер додаде дека одговорот на САД нема да вклучува само контрахакерски напади.

Поврзани вести

Габриел: Кина има голема одговорност во однос на С... Кина носи голема одговорност во однос на Северна Кореја, изјави германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел, по слетувањето во Пекинг, пр...
Нивото на тревога во Велика Британија на највисоко... Нивото на тревога во Велика Британија е подигнато на највисоко ниво наречено „критично“. Ова ниво означува дека идни напади се неминовни, изјави преми...
Тедрос Аданом Гебрејесус е нов директор на СЗО... Поранешниот министер за здравство на Етиопија, 52-годишниот Тедрос Аданом Гебрејесус е избран денеска за нов генерален директор на Светската здравстве...
Родриго Дутерте воведе воена состојба на островот ... Филипинскиот претседател Родриго Дутерте денеска воведе воена состојба на островот Минданао, каде безбедносните сили се борат против екстремистите пов...
Џихадист од Косово убиен во Ирак... Жител на Косовска Митровица деновиве го загубил животот во судирите во ирачкиот грд Мосул, борејќи се како прпадник на џихадистичката група Исламска д...
Германија се уште не одлучила за напуштање на база... Германија се уште не одлучила дали ќе ги повлече своите војници од воздухопловната база Инџирлик во Турција, изјави денеска германската министерка за ...