Бугарија сака да набави модерна опрема за контрола на границите од Австрија

Бугарија сака да набави модерна опрема за контрола на границите од Австрија

Бугарската Влада го задолжи министерот за одбрана на Бугарија, Николај Ненчев да започне консултации од ресорното австриско Министерство за набавка на современа опрема за контрола на границите, соопшти денеска Прес-службата на бугарскиот владин Кабинет.

Како што јави БТА, во соопштението се наведува дека оваа опрема и е неопходна на бугарската Армија, која и помага на полицијата во контрола и заштита на држаните граници.

– Учеството на бугарската Армија во заедничките активноти на границата со Министерството за внатрешни работи, ја наметнува потребата за набавка на опрема соодветна за извршување на обврските, се наведува во соопштението.

Според бугарската Влада, со набавката на оваа опрема значително ќе се зголемат капацитетите на безбедносните сили за спречување на бегалскиот прилив преку копнената граница на Бугарија.

Поврзани вести

Ердоган оствари средба со претседателот на Ирачки ... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Истанбул оствари средба со претседателот на автономниот регион Ирачки Курдистан Масуд Барзани, јави...
Со маски шверцувале над 300 килограми марихуана... Грчката полиција уапсила дваесет и едногодишен Албанец и запленила 312 килограми марихуана на грко албанската граница во планинскот предел кај градот ...
„Вечерњи лист“: Хаг им испрати одвоени писма на чл... Меѓународниот суд на правдата им испрати на посебни адреси на тројцата членови на Претседателството на Босна и Херцеговина писма во коверт, за чија со...
Судири меѓу анархистите и полицијата во центарот н... Група анархисти се судрија синоќа со грчката полиција во центарот на Атина, јави ДПА. Левичарските активисти палеа контејнери и фрлаа со камења и ...
ВИДЕО: Невремето предизвика поплави во делови на Б... Бура предизвика поплави во одредени делови на Рисан и Будва, а помала штета е нанесена и во Подгорица. Во Будва голем број автомобили останаа загла...
Јилдирим повика за поддршка на уставните измени на... Премиерот на Турција, Бинали Јилдирим денеска официјално ја почна кампањата на Партијата на правдата и развојот, која има цел да ги убеди граѓаните на...