Бугарија сака да набави модерна опрема за контрола на границите од Австрија

Бугарија сака да набави модерна опрема за контрола на границите од Австрија

Бугарската Влада го задолжи министерот за одбрана на Бугарија, Николај Ненчев да започне консултации од ресорното австриско Министерство за набавка на современа опрема за контрола на границите, соопшти денеска Прес-службата на бугарскиот владин Кабинет.

Како што јави БТА, во соопштението се наведува дека оваа опрема и е неопходна на бугарската Армија, која и помага на полицијата во контрола и заштита на држаните граници.

– Учеството на бугарската Армија во заедничките активноти на границата со Министерството за внатрешни работи, ја наметнува потребата за набавка на опрема соодветна за извршување на обврските, се наведува во соопштението.

Според бугарската Влада, со набавката на оваа опрема значително ќе се зголемат капацитетите на безбедносните сили за спречување на бегалскиот прилив преку копнената граница на Бугарија.

Поврзани вести

ГЕРБ на Борисов и официјално победник на изборите ... Конзервативната партија Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов освои најголем број пратенички мес...
Се зголемува бројот на Грци кои се лекуваат во Тур... Според податоци на турските власти, во последно време зголемен е бројот на Грци кои се лекуваат во Турција. Најголем е бројот на грчки пациенти кои...
Грција вратила изгубени пари од програма на МНР... Грчките власти пронашле 2,5 милиони евра кои биле исчезнати од програма на Министерството за надворешни работи во 2008 година. Овие пари во 2008 го...
Пратениците на „Српска листа“ повторно седнаа во п... По речиси шестмесечен бојкот, пратениците на „Српска листа“ денеска присуствуваат на седницата на Собранието на Косово, јави Танјуг. Враќањето во п...
Тилерсон се сретна во Анкара со Ердоган и Јилдирим... Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон и турските официјални претставници денеска разговараа за начините за координација во борбата против груп...
Саша Јанковиќ: Косово фактички е независен дел од ... Претседателскиот кандидат за изборите во Србија, Саша Јанковиќ, во интервју за ТАСС изјави дека не ја признава независноста на Косово, но смета дека т...