Уапсени издавачот и директорот на грчкиот весник „Параполитика“

Уапсени издавачот и директорот на грчкиот весник „Параполитика“

Атинскиот синдикат на новинари (ЕСХЕА) денеска изрази „длабока загриженост“ за климата што беше создадена по вчерашното апсење на издавачот и на директорот на весникот „Параполитика“, под обвинение за клевета и обид за изнудување.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, ваквите обвиненија ги поднесе лидерот на партијата Независни Грци и министер за одбрана на Грција, Панос Каменос.

– Бордот на ЕСХЕА е длабоко загрижен за климата што се создаде поради интервенцијата на органите на прогонот во канцелариите на новинарите. Новинарство мора да се практикува со одредени правила, но сите мора да ја бранат и да ја штитат слободата на печатот, стои во соопштението на Синдикатот.

Во меѓувреме, некои грчки медиуми јавија дека издавачот и директорот на „Параполитика“ најверојатно денеска ќе бидат пуштени од притвор. Тие во наредните неколку дена треба да се појават пред обвинител.

Поврзани вести

Б92: Томислав Николиќ, сепак, не влегува во претсе... Српскиот претседател Томислав Николиќ најверојатно нема да влезе во трката за нов мандат, неофицијално дознава „Б92“ од кругови блиски до поранешниот ...
Турската армија елиминира 34 борци на ПКК во север... Најмалку 34 борци на Курдската работничка партија (ПКК) загинаа во денешните два напада на турските воени авиони во северен Ирак, соопшти турската арм...
Турција сака да купи руски ракетни системи С-400... Турција пројави интерес за руските противвоздушни ракетни системи С-400 и се водат преговори за евентуална достава, изјави директорот на руската држав...
Бушати: Дијалогот меѓу Белград и Приштина треба да... Албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати смета дека дијалогот меѓу Белград и Приштина е своевидна платформа за нормализирање на односите...
Како едно хрватско село заглави во Србија?... Јутарњи лист - Загреб Во населбата Кенџија, која катастарски се води како територија на Хрватска, иако се наоѓа на српскиот брег на Дунав, останаа ...
Внатре во партиите слаба демократија... Нови Лист - Риека Уште една последица од семоќните партиски шефови. Речиси ниту една партија во Хрватска нема силен претседател на партија во Загре...