„Ламборџини“ го проби плафонот- во 2016. ја имаше најдобрата продажба во историјата

„Ламборџини“ го проби плафонот- во 2016. ја имаше најдобрата продажба во историјата

Италијанскиот производител на суперспортски автомобили „ламборџини“ на купувачите во 2016 година им испорача 3.457 возила, со што го забележа новиот продажен рекорд на сите времиња.

Минатата година беше шеста година по ред во која „Ламборџини“ бележи раст во продажбата, а по првпат во својата 54-годишна историја за 12 месеци беа испорачани повеќе од 3.400 автомобили. Резултатот е уште поимпресивен кога ќе се има во предвид дека „Ламборџини“ во својата гама практично има само два модела – „Авентадор“ и „Хуракан“.

„Хуракан“ во 2016 година стигна до 2.353 нови сопственици, додека „Авентадор“ се најде во гаражите на 1.104 купувачи. Паралелно со овој продажен резултат, во декември беше одбележен и мал јубилеј – од производните ленти се симна 6.000 примерок на „Авентадор“.

Најважниот поединечен пазар и натаму се САД, каде во 2016 година беа пласирани 1.041 модели на „Ламборџини“.

За ваквиот комерцијален успех на „Ламборџини“ заслужна е матичната компанија, германскиот „Фолксваген“. Имено, пред преземањето од страна на „Фолксваген“, во 1999 година, „Ламборџини“ годишно изработуваше само неколку стотину возила.

Италијанскиот производител очекува трендот на раст на продажбата да продолжи и во 2017 година, додека во 2018 година бројот на испорачани возила треба драматично да нарасне, благодарение на воведувањето на новиот модел, СУВ-от „Урус“.

Поврзани вести

Новиот „Сузуки Сфифт Спорт“ пристигнува на саемот ... Компанијата „Сузуки“ спортската верзија на новиот „Сфифт“ ќе ја претстави на 12 септември, на авто-салонот во Франкфурт. Јапонскиот производител, к...
„Тесла“ создава простор за „Модел 3“, ги укинува н... Компанијата „Тесла Моторс“ одлучи да се откаже од најевтината верзија „Модел С“, па ќе направи по уште некоја испорака на верзијата 75, што погон има ...
Уникатниот „Ламборџини Концепт С“ оди на аукција... Уникатниот модел „Ламборџини Концепт С“ ќе биде продаден на аукција во август во Калифорнија. Кога еден „Ламборџини“ ќе се најде на аукција, тоа пр...
„Мерцедес“ ја претставни новата робусна „Х“ класа... Компанијата „Мерцедес“ на светот му ја претстави новата класа и етикетата „Х“, зад која се крие нивната визија на пик-ап возила. Германците одлучиј...
Повторно дизелот… Дајмлер повлекува три мили... Германскиот производител на автомобили Дајмлер соопшти дека доброволно ќе повлече три милиони дизел „мерцедеси” во Европа, за да ги подобри перформанс...
„Нисан Леаф“ ги укинува сопирачките, се ќе биде на... Компанијата „Нисан“ на почетокот на септември ќе ја претстави новата верзија на своето електрично возило „Леаф“, а со него ќе стигне и потегот што мож...