СДСМ: Граѓаните ќе контролираат за што се трошат нивните пари!

СДСМ: Граѓаните ќе контролираат за што се трошат нивните пари!

„Граѓаните ќе имаат целосна контрола во трошењето на нивните пари, што преку даноците и другите давачки се слеваат во Буџетот!

За ова граѓаните гласаа и така мора да работи и ќе работи новата Влада.

Ниту еден денар од Буџетот на Република Македонија нема да се троши своеволно и тајно, како што тоа до денес го прави Владата во заминување.

Ќе има целосна транспарентност околу начинот и целта на трошењето на парите на граѓаните, а не како, на пример, вчерашното задолжување што го направи министерот за финансии во заминување Кирил Миноски. Граѓаните знаат дека доспеале за плаќање обврски од 15 милиони евра, но не знаат зошто Миноски ги задолжи 30 милиони евра и каде и за кого ќе одат нивните пари, затоа што тој одлучи да крие.

На изборите на 11 декември граѓаните кажаа дека не сакаат неодговорни политичари, криминалци и институции што работат во служба на партии и лични интереси на функционери.

Во Планот за живот во Македонија СДСМ се обврза пред граѓаните дека секој граѓанин ќе може преку својот компјутер да ги следи сите државни трошоци, во моментот кога тие се реализираат. Сите државни институции и буџетски корисници ќе имаат обврска јавно да ги објавуваат своите финансиски извештаи. Буџетот ќе се носи по квалитетни јавни дебати. А криењето на јавниот долг ќе биде кривично дело.

Во демократска држава, во каква што избраа граѓаните да живеат, институциите мора да работат во служба на граѓаните и мора да го прават тоа јавно и отчетно.

Промените се незапирливи, доаѓа таков живот во Македонија! Од оваа 2017 почнуваме да го создаваме животот што го избравме“, се вели во соопштението на СДСМ.

Поврзани вести

Ѓорѓевиќ: Ме чуди што Груевски стана патриот во ср... Известувањето на одредени провладини српски медиуми за бруталниот напад во македонското собрание е изненадувачко, бидејќи се оправдува насилството, на...
СДСМ: Следува избор на нова влада... „Го направивме првиот чекор од остварувањето на изборната волја на 700 илјади граѓани. Парламентарното мнозинство согласно Уставот, законите и Дело...
ВМРО-ДПМНЕ: Политичкото насилство резултира со физ... „Реализирањето на Тиранската платформа не носи добро никому. Газењето на Уставот, законите и деловникот е директно газење на државата и поредокот. Огр...
ФСП: Најостро го осудуваме насилството кое се случ... „Форумот на слободоумни патриоти најостро ги осудува настаните и насилството кое се случи во четвртокот во Собранието на Република Македонија. Уште ед...
Западен Балкан: Тешко остварлива царинската унија... Дојче веле - Бон Дали е можна и дали е потребна потесна економска соработка во регионот на Западен Балкан? За тоа разговаравме со неколку експерти,...
Стејт департмент: Со новиот спикер на Собранието ќ... Во соопштение на заменик портпаролот на американскиот Стејт департмнет Марк Тонер, се наведува дека САД силно ги осудуваат насилствата врз пратениците...