Режим на исхрана што го успорува стареењето на мозокот

Режим на исхрана што го успорува стареењето на мозокот

Неодамнешното истражување на шкотски научници покажа дека медитеранскиот начин на исхрана го успорува процесот на стареење на мозокот.

Претохдните истражувања веќе потврдија дека медитеранската исхрана, односно режимот на исхрана богат со зеленчук, овошје, интегрални житарки, јаткасти плодиви, морска риба и маслиново масло, помагаат во регулирањето на телесната тежина.

Меѓутоа, шкотските научници неодамна утврдија дека овој начин на исхрана поволно влијае и на мозочните функции.

Поврзани вести

„Моцарт ефектот е само урбан мит, тврди германски ... Поради раширеното верување дека класичната музика влијае на детската интелигенција, бремените жени често одат на концерти, а наставниците во училиштат...
Чај што помага за синдромот на нервозни црева... Еден од чаевите што помага за подобро варење на храната е маточината. Таа ги ублажува мачнините, надуеноста, гасовите и грчевите во стомакот, а ист...
Три факти за царскиот рез Царскиот рез бара неверојатно количество храброст и сила, а мајките кои поминале низ тоа најдобро знаат за што станува збор. Еве низ што се помину...
Научниците создале „вештачка” крв... Недостигот на резерви на крв ги мачи многу здравствени системи во светот, но новото истражување спроведено на Универзитетот во Бристол буди надежи дек...
Стресот во бременоста не е добар ниту за мајката, ... Сите информации, кои бебето ги добива уште во стомакот, ги користи за да се подготви за надворешниот свет. Бебето ги прислушкува емоциите на мајката и...
Причина зошто суплементите не се консумираат заедн... Доколку имате обичај суплементите да ги консумирате со утринското кафе, време е да ја промените таа навика. Имено, кофеинот во кафето може да ја на...