Бугарското Собрание ќе расправа за „геноцидот врз Бугарите во Отоманската Империја“

Бугарското Собрание ќе расправа за „геноцидот врз Бугарите во Отоманската Империја“

На својата прва пленарна седница во оваа година, бугарското Народно собрание денеска ќе ја разгледува Предлог-одлуката за осуда на геноцидот врз Бугарите во Отоманската Империја во периодот од 1396 до 1913 година.

Како што јави БТА, предлагач на одлуката за осуда е националистичката партија Атака.

Со предложениот текст се предвидува 17 мај – денот на масакрот во селото Батак, да биде прогласен за Ден на почит кон жртвите на геноцидот врз Бугарите во Отоманската Империја.

Баташкиот масакр се случил на 17 мај 1876 година, кога по задушувањето на Априлското востание, припадници на османлискиот башибозук ликвидирале голем број христијански жители во селото Батак, во реонот на Пазарџик во југозападна Бугарија. Според различни податоци, при масакрот биле убиени меѓу 1.500 и 5.000 локални жители.

Според предлагачите на осудата, со оваа иницијатива се сака да се изнесе пред јавноста „ставењето пот тепих на 500-те години турско ропство“.

Атака досега во шест наврати предлагаше слична изницијатива, но таа беше одбивана од Собранието.

Лидерот на Атака, Волен Сидоров при последното одбивање на ваквата иницијатива во ноември минатата година, изјави дека таквата постапка на пратениците е доказ за влијанието на Турција врз бугарската политика.

Поврзани вести

Хрватска и Словенија се пласираа во полуфиналето о... Во последните натпревари од четвртфиналето на Светското првенство во ракомет кое што се одржува во Франција, репрезентациите на Хрватска и Словенија и...
Радев распиша вонредни парламентарни избори во Буг... Бугарскиот претседател Румен Радев денеска распиша вонредни парламентарни избори, што ќе бидат одржани на 26 март и одреди до тогаш функцијата премиер...
Месиќ се извини „доколку некого навредил“ со изјав... Поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ се извини денеска „доколку некого навредил“ со изјавата за Јасеновац, со која ги негира злосторствата во ...
Британски и чешки научници го тестирале најсилниот... Тим од британски и чешки научници тестираа супер ласер за кој тврдат дека е 10 пати посилен од било кој ласер што постои. Научниците соооштија дека...
„Мерцедесот“ на Тито се продава за три милиони евр... „Мерцедесот“ кој му припаѓал на некогашниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито, а во кој се возеле лидери на многу држави и нивните сопруги, се прод...
Тачи: Не очекуваат тешки денови во односите со Срб... Косовскиот претседател Хашим Тачи во вторникот изјавил дека Косово во односите со Србија го очекуваат „тешки денови“ и дека потребна е „политичка и гр...