Заштитата на приватноста може да ги загрози приходите на социјалните мрежи

Заштитата на приватноста може да ги загрози приходите на социјалните мрежи

Сервисите за допишување преку Интернет, како што се Ватсап, иМесиџ и Џимејл, би можеле да се соочат со построги правила за начините на кои мора да ги следат активностите на своите корисници, доколку биде усвоен предлогот на Европската комисија за заштита на приватноста, кој е синоќа претставен.

Како што се наведува, сервисите ќе мора да гарантираат доверливост за разговорите на своите корисници и да бараат нивна дозвола за следење на активностите, со цел да им прикажуваат прилагодени реклами.

Повеќето бесплатни онлајн сервиси се потпираат на маркетинг за да се финансираат, што предизвикало стравување дека предлогот на ЕК би можел да ги загрози тие приходи.

Предлогот на ЕК предвидува одредени правила кои моментно се однесуваат само на телеком операторите, но се прошируваат на интернет компаниите кои нудат услуги за повици и испраќање и добивање на пораки преку интернет, со цел да се затвори јазот во законските прописи меѓу телеком индустријата и повеќето американски интернет гиганти, како што се Фејсбук, Гугл и Мајкрософт.

Поврзани вести

Американец ограбил банка за да избега од жена му... Минатиот септември, Лоренс Рипл, 70. годишен жител на Канзас Сити, ограбил банка и чекал во холот на банката за да пристигне полицијата. Според изј...
Околу 200 затвореници избегаа од бразилски затвор... Околу 200 затвореници избегале денеска од затвор во бразилскиот град Бауру, во државата Сао Паоло, откако претходно избил бунт, соопштија локалните вл...
Во лавината во Италија 16 загинати, 13 сè уште се ... Бројот на загинати во лавината што го затрупа хотелот во централна Италија, нарасна на 16 лица, јави ТАСС. Сè уште е непозната судбината на 13 лица...
Како загина 22 маринци од тимот кој го уби Бин Лад... Осама Бин Ладен беше убиен на 2. Мај 2011-та година, во неговиот дом во Пакистан од страна на Тимот 6 од американските „Фоки“. Акцијата со која што...
Во Париз забранети возилата постари од 2000-та год... Во склоп на борбата против загадувањето градот Париз ги забрани за возење автомобилите регистрирани пред 2000-та година. Според новата регулатива, ...
Мартин Шулц ќе се спротивстави на Меркел во трката... Според германските медиуми, поранешниот претседател на Европскиот Парламент, Мартин Шулц има големи шанси да биде кандидатот за канцелар на Германскат...