„Новости“: Србија бара и заштита на своите амбасади од албански терористи

„Новости“: Србија бара и заштита на своите амбасади од албански терористи

Министерството за надворешни работи на Србија побарало од одделни држави да го засилат обезбедуавњето на српските дипломатски претставништва, што според безбедносни информации, се потенцијални цели на албански терористи.

Дипломатите во тие држави добиле од Белград прецизни инструкции дека мерките за безбедност се на највисоко ниво.

Засега не се размислува за повлекување на персоналот, но им е сугерирано активирање посебни планови за кризни ситуации што ги има секоја амбасада. Амбасадорите се обврзни за сите контакти и движења првично да го информираат Министерствота и по потреба домаќините, за да биде нивната рута обезбедена, објави „Вечерње новости“.

На дипломатите им е сугерирано да избегнуваат јавни настани и движењето да го сведат на најмала можа мерка.

Засилено обезбедување е побарано од властите во Швајцарија, Турција, Гермнаија, Италија и Белгија.

Поврзани вести

Хрватска и Словенија се пласираа во полуфиналето о... Во последните натпревари од четвртфиналето на Светското првенство во ракомет кое што се одржува во Франција, репрезентациите на Хрватска и Словенија и...
Радев распиша вонредни парламентарни избори во Буг... Бугарскиот претседател Румен Радев денеска распиша вонредни парламентарни избори, што ќе бидат одржани на 26 март и одреди до тогаш функцијата премиер...
Месиќ се извини „доколку некого навредил“ со изјав... Поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ се извини денеска „доколку некого навредил“ со изјавата за Јасеновац, со која ги негира злосторствата во ...
Британски и чешки научници го тестирале најсилниот... Тим од британски и чешки научници тестираа супер ласер за кој тврдат дека е 10 пати посилен од било кој ласер што постои. Научниците соооштија дека...
„Мерцедесот“ на Тито се продава за три милиони евр... „Мерцедесот“ кој му припаѓал на некогашниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито, а во кој се возеле лидери на многу држави и нивните сопруги, се прод...
Тачи: Не очекуваат тешки денови во односите со Срб... Косовскиот претседател Хашим Тачи во вторникот изјавил дека Косово во односите со Србија го очекуваат „тешки денови“ и дека потребна е „политичка и гр...