Човиќ МВП на 17. коло од АБА лигата

Човиќ МВП на 17. коло од АБА лигата

Кошаркарот на ФМП, Филип Човиќ е избран за најкорисен играч во 17. коло од регионалната АБА лига. Поранешниот плејмејкер на Црвена звезда оствари индекс на корисност 42 во триумфот на неговиот тим против Игокеа вчеравечер во Лакташи. Човиќ овој дуел го заврши со 36 поени, три скока и пет асистенции.

Во идеалната петока на колото место си обезбеди и Шарлон Клоф, членот на македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром. Холанѓанецот на гостувањето кај Цибона собра 29 индексни поени, исто како и Џамар Рајан од Цедевита.

Другите двајца во ТОП се Жељко Шакиќ од Цибона со 39 инд. поени и Октавиус Елис од Морнар со 31 инд. поен.

Поврзани вести

Претпоследна рунда во кошаркарската Супер лига... Во кошаркарскиот шампионат на Македонија, денеска ќе се одиграат натпреварите од претпоследното 9.коло во Супер лигата. Дербито во кое ќе се сретн...
НБА плеј-оф: Хјустон ја елиминира Оклахома, трети ... Три натпревари се одиграа ноќеска во плеј-офот од НБА лигата по кои Хјустон стана третиот тим со изборено конференциско полуфинале, додека на чекот од...
Фенербахче и ЦСКА Москва се пласираа на „фајнал-фо... Екипите на Фенербахче и на ЦСКА Москва се пласираа на завршниот „фајнал-фор“ турнир во кошаркарската Евролига. Двете екипи ги остварија и третите п...
Прва меч топка за Фенербахче и ЦСКА Москва... Екипите на Фенербахче и на ЦСКА Москва вечерва ќе ги имаат првите меч топки за пласман на „фајнал-фор“ турнирот во кошаркарската Евролига. Во Истан...
Голден Стејт избори конференциско полуфинале... Кошаркарите на Голден Стејт го победи Портланд 128:103 и со чисти 4:0 во серијата се пласираа во полуфиналето на Западната конференција во НБА. „Во...
Бостон и Јута изедначија, Кливленд прв четвртфинал... Кошаркарите на Бостон целосно се вратија во серијата со Чикаго во 1.коло од плеј-офот по победата со 101:90 остварена ноќеска во четвртиот нивни меѓус...