Филмот „Ослободување на Скопје“ прикажан на фестивалот во Палм Спрингс

Филмот „Ослободување на Скопје“ прикажан на фестивалот во Палм Спрингс

Филмот „Ослободување на Скопје” во режија на Раде и Данило Шербеџија беше прикажан на 28-миот Филмски фестивал во Палм Спрингс, Калифорнија, како дел од програмата „Awards Buzz Fest Foreign Language Film“, соопшти продукцијата „Партизанс“.

– Филмот имаше проекција на 9 јануари, а втората прокеција ќе биде одржана на 11 јануари 2017 година во киното Регал. По првата проекција, филмот беше прифатен со одлични реакции и публиката имаше можност да му поставува прашања на режисерот Данило Шербеџија, соопшти „Партизанс“.

Филмот е копродукција меѓу Македонија, Хрватска и Финска, финансиран од Агенцијата за филм на Македонија и поддржан од Еуримаж.

Главните улоги ги играат: Давид Тодосовски, Силвија Стојановска, Раде Шербеџија, Луција Шербеџија и Небојша Глоговац.

Поврзани вести

Во четврток започнува седмото издание на Филозофск... По големиот интерес и огромната посетеност што ги предизвика минатата година Филозофскиот Филмски Фестивал се враќа со своето седмо издание, овој пат ...
Конститутивната седница ќе продолжи утре во 11 час... Конститутивната седница која вчера после три месеци продолжи, се одложува за утре во 11 часот. На седницата повторно меѓусебно си дебатираат единствен...
Ди Цајт: Груевски нема намера да се откаже од ганг... Тензиите во Македонија можат да ескалираат, предупредува весникот Ди Цајт, обвинувајќи го за тоа експремиерот Груевски и неговото одбивање да се откаж...
Младинското драмско студио „Словото“ од Велес бесп... Советот на млади на општина Велес во соработка со Младинското драмско студио „Словото“ денеска во салата „Бели Мугри“ во Велес изведе претстава посвет...
Концерт на дуото „Скупи“ утревечер во КИЦ на Макед... Дуото „Скупи“ кое е составено од флејтистката Јета Старова-Мехмети и виолинистот Ермал Мехмети, утревечер од 18.30 часот во Културно-информативниот це...
Словенечкиот амбасадор Јазбец ја посети Национална... Амбасадорот на Словенија во Македонија Милан Јазбец денеска ја посети Националната галерија на Македонија (НГМ) во галерискиот објект Чифте амам каде ...