Филмот „Ослободување на Скопје“ прикажан на фестивалот во Палм Спрингс

Филмот „Ослободување на Скопје“ прикажан на фестивалот во Палм Спрингс

Филмот „Ослободување на Скопје” во режија на Раде и Данило Шербеџија беше прикажан на 28-миот Филмски фестивал во Палм Спрингс, Калифорнија, како дел од програмата „Awards Buzz Fest Foreign Language Film“, соопшти продукцијата „Партизанс“.

– Филмот имаше проекција на 9 јануари, а втората прокеција ќе биде одржана на 11 јануари 2017 година во киното Регал. По првата проекција, филмот беше прифатен со одлични реакции и публиката имаше можност да му поставува прашања на режисерот Данило Шербеџија, соопшти „Партизанс“.

Филмот е копродукција меѓу Македонија, Хрватска и Финска, финансиран од Агенцијата за филм на Македонија и поддржан од Еуримаж.

Главните улоги ги играат: Давид Тодосовски, Силвија Стојановска, Раде Шербеџија, Луција Шербеџија и Небојша Глоговац.

Поврзани вести

Концерт на Весна и Серџо Лаконе во Кавадарци... „Романтична вечер со Весна и Серџо Лаконе“ беше насловен концертот кој синоќа во Кавадарци го одржа овој брачен пар. Весна Дуганова, сега Л...
Почнува џез-викендот во рамки на „Охридско лето“... Фестивалската сцена Долни Сарај од вечерва и наредните три дена ќе пулсира во знакот на џез музиката, како дел од новината воведена од ова фестивалско...
Монодрама „Песни за татковината” на Темелков... Монодрамата „Песни за татковината“ на актерот Петар Темелковски вечер ќе биде изведена пред кривопаланчани на отворената летна сцена на плоштадот Карп...
Седница на ДИК за кандидатските листи за локални и... Државната изборна комисија денеска ќе ја одржи 123 седница на која, како што е најавено, треба да биде разгледано и усвоено упатсвото за начинот и пос...
Концерт на Гоце Стевковски Септет на Скопско лето ... Концерт на Гоце Стевковски Септет ќе биде одржан вечер во Сули ан, во рамки на манифестацијата „Скопско лето 2017“. Гоце Стевковски кој на поширока...
Почнува 29-тата Поетска ноќ во Велестово... Десеттина поети, музичари и уметници од Македонија и странство ќе учествуваат на 29. издание на Поетската ноќ во Велестово што ќе се одржува од денеск...