Одложени средбите за пласман на завршницата од кошаркарскиот Куп на Македонија

Одложени средбите за пласман на завршницата од кошаркарскиот Куп на Македонија

Поради екстремно ниските температури во нашата земја, како и тешкотиите кои можат да настанат при патувањето на гостинските екипи, Македонската кошаркарска федерација (МКФ) одлучи да им излезе во пресрет на барањата на клубовите за одложување на преднатпреварите во Купот на Македонија.

Првите натпревари за учество на завршниот турнир од Купот на Македонија ќе се одиграат на 1 февруари 2017 година и на 8 февруари 2017 година:

1 јануари:
Гостивар 2015 – Струмица
Вардар – Пелистер АД.

8 февруари:
Победник пар 1 – Победник пар 2.

Само победник од дуелот кој ќе се одигра на 8 февруари 2017 година обезбедува пласман на завршниот турнир од Купот на Македонија.

Поврзани вести

Вестбрук со дваесетти трипл-дабл оваа сезона... Кошаркарот на Оклахома,Расел Вестбрук ноќеска во победата над Сакраменто постигна 36 поени, 11 скока и 10 асистенции и на тој начин стигна до 20. трип...
Скот и Пери во тимот на колото... Кошаркарите на македонските претставници во АБА лигата, Џош Скот од МЗТ Скопје и Кендрик Пери од Карпош Соколи се најдоа во идеалната петорка на 18. к...
Комплетирано 18. коло од АБА лигата... Со натпреварот ФМП – Морнар 92:85 синоќа се комплетира 18. рунда од регионалната кошаркарска АБА лига. И другите екипи кои беа домаќини на неделнит...
Карпош Соколи ја победи Цибона... Кошаркарите на Карпош Соколи ја остварија шестата победа во АБА лигата оваа сезона, победувајќи ја Цибона на домашен терен со 76:70. Цибона ја до...
НБА: Вестбрук со нов трипл-дабл... Кошаркарот на Оклахома Тандер Расел Вестбрук стигна до 19. трипл-дабл сезонава (21 поен, 11 скокови и 12 асистенции), но тоа не беше доволно за победа...
МЗТ ја прекина серијата од пет порази... Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до првата победа во 2017 година, откако вчера, на домашен терен, без поголеми проблеми го совладаа Задар 92:...