„Порше“ го претстави новиот модел „911 ГТС“

„Порше“ го претстави новиот модел „911 ГТС“

„Порше“ ја прошири понудата на моделот 911 со верзијата ГТС, а првите примероци во продажните салони ќе стигнат во март.

„Порше 911 ГТС“ го покренува зајакнат трилитарски шестцилиндричен турбо мотор со боксер конфигурација со 450 коњски сили и 550 Њутн метри најголем вртлив момент, кој располага со 2.150 до 5.000 вртежи во минута. За пренос на моќноста на двете осовини задолжен е ПДК менувач со две квачила и седумстепен пренос.

На списокот на стандардната опрема во овој случај е и адаптивната ПАСМ опрема, но и пакетот Спорет Хроно. Автомобилот од надвор го карактеризираат затемнети куќишта на предните и задните фарови, посебни 20-инчни црни фелни, нешто поголем адаптивен заден спојлер и црни двојни завршетоци на издувниот систем.

Со понудениот потенцијал „911 ГТС“ од 0 до 100 километри на час стигнува за 3,6 секунди и развива 312 километри на час, а купувачите ќе можат да бираат меѓу три понудени каросериски опции купе, кабрио и тарга. Во „Порше“ тврдат дека просечната потрошувачка на горивото изнесува 8,3 литри на 100 минати километри.

Автомобилот премиерно е претставен на Саемот за автомобили во Детроит, а првите купувачи своите примероци ќе можат да ги добијат во почетокот на март.

Поврзани вести

Новиот „Сузуки Сфифт Спорт“ пристигнува на саемот ... Компанијата „Сузуки“ спортската верзија на новиот „Сфифт“ ќе ја претстави на 12 септември, на авто-салонот во Франкфурт. Јапонскиот производител, к...
„Тесла“ создава простор за „Модел 3“, ги укинува н... Компанијата „Тесла Моторс“ одлучи да се откаже од најевтината верзија „Модел С“, па ќе направи по уште некоја испорака на верзијата 75, што погон има ...
Уникатниот „Ламборџини Концепт С“ оди на аукција... Уникатниот модел „Ламборџини Концепт С“ ќе биде продаден на аукција во август во Калифорнија. Кога еден „Ламборџини“ ќе се најде на аукција, тоа пр...
„Мерцедес“ ја претставни новата робусна „Х“ класа... Компанијата „Мерцедес“ на светот му ја претстави новата класа и етикетата „Х“, зад која се крие нивната визија на пик-ап возила. Германците одлучиј...
Повторно дизелот… Дајмлер повлекува три мили... Германскиот производител на автомобили Дајмлер соопшти дека доброволно ќе повлече три милиони дизел „мерцедеси” во Европа, за да ги подобри перформанс...
„Нисан Леаф“ ги укинува сопирачките, се ќе биде на... Компанијата „Нисан“ на почетокот на септември ќе ја претстави новата верзија на своето електрично возило „Леаф“, а со него ќе стигне и потегот што мож...