„Порше“ го претстави новиот модел „911 ГТС“

„Порше“ го претстави новиот модел „911 ГТС“

„Порше“ ја прошири понудата на моделот 911 со верзијата ГТС, а првите примероци во продажните салони ќе стигнат во март.

„Порше 911 ГТС“ го покренува зајакнат трилитарски шестцилиндричен турбо мотор со боксер конфигурација со 450 коњски сили и 550 Њутн метри најголем вртлив момент, кој располага со 2.150 до 5.000 вртежи во минута. За пренос на моќноста на двете осовини задолжен е ПДК менувач со две квачила и седумстепен пренос.

На списокот на стандардната опрема во овој случај е и адаптивната ПАСМ опрема, но и пакетот Спорет Хроно. Автомобилот од надвор го карактеризираат затемнети куќишта на предните и задните фарови, посебни 20-инчни црни фелни, нешто поголем адаптивен заден спојлер и црни двојни завршетоци на издувниот систем.

Со понудениот потенцијал „911 ГТС“ од 0 до 100 километри на час стигнува за 3,6 секунди и развива 312 километри на час, а купувачите ќе можат да бираат меѓу три понудени каросериски опции купе, кабрио и тарга. Во „Порше“ тврдат дека просечната потрошувачка на горивото изнесува 8,3 литри на 100 минати километри.

Автомобилот премиерно е претставен на Саемот за автомобили во Детроит, а првите купувачи своите примероци ќе можат да ги добијат во почетокот на март.

Поврзани вести

Електричниот „Опел“ може да мине и до 520 километр... „Опел“ соопшти нови детали за својот електричен модел „Ампера-е“. Производителот потврди дека електромоторот на „Ампера“ развива 204 коњски сили (...
„Панамера Турбо Хибрид“ е најсилниот сериски модел... Со вкупна комбинирана сила од 680 кс, новиот „Порше Панамера Турбо СЕ-Хибрид“ воедно е и еден од најбрзите модели во понудата на овој германски произв...
На продажба е лимузина која припаѓала на Доналд Тр... Ако сте богати и сакате да имате нешто што некогаш припаѓало на американскиот претседател Доналд Трамп, сега имате можност да ја купите неговата лимуз...
Најголема доверба за „Лексус“ и „Порше“, „Фиат“ на... „Лексус“ и „Порше“ се најдоверливи марки на автомобили во САД оваа година, а „Фиат“ е на дното на овогодишната листа на советничката компанија „Џеј Ди...
„Мерцедес“ го слави 40. роденден на моделот „ Ц123... Во далечната 1977 година на саемот за автомобили во Женева, првпат беше изложена купе верзијата на познатата лимузина „Мерцедес W123“. За разлика о...
Најбрзиот „Камаро“ на сите времиња што развива 318... Најбрзиот „Камаро“ на сите времиња ја има ознаката ЗЛ1 и престанува со забрзувањето кога стрелката на брзиномерот ќе застане на бројот 318, тврдат изв...