ЛГ го претстави најтенкиот телевизор на светот

ЛГ го претстави најтенкиот телевизор на светот

На овогодишниот Саем за технологија во Лас Вегас, ЛГ го претстави веројатно најтенкиот телевизор на светот, кој во продажба ќе се најде на пролет.

Се работи за „ЛГ Сигнатуре 4K ОЛСЕ“ серија В под името В7. На себе има само еден единствен кабел кој го поврзува со саундбар на кој се сите потребни приклучоци.

Дисплејот на телевизорот е 4K ХДР ОЛЕД со дебелина од 2,57 милиметри, додека комплетниот телевизор не е подебел од просечен смартфон. Тежок е само 7,7 килограми и е наманет исклучиво за поставување на ѕид. Телевизорот ќе се произведува 65-инчна и 77-инчна верзија.

Цената се уште не е позната, но се проценува на околу 10.000 долари.

Поврзани вести

ФОТО: Научниците открија како изгледал човек кој ж... Британски истражувачи го открија лицето на човекот, чие име е познато како Контекст 958, а кој живеел во 13-от век, пишува „Њузер“. Експертите на Ф...
Нов смартфон на „Опо“ со две селфи камери... Многу корисници на смартфони сметаат дека камерите, а посебно предната се најважни делови на уредот. Ваквиот начин на размислување многу сериозно г...
„Порше“ за „911 Карера С“ нуди опција која наликув... За купувачите на актуелниот модел „911 Карера С“, „Порше“ подготви опциски пакет со подобрување со кој стигнуваат повеќе коњски сили, подобри сопирачк...
Четири големи компании ги повлекуваат своите рекла... Четирите американски конгломерати - телекомуникациските гиганти Еј Ти енд Ти и Верајзон, рентакар компанијата Ентерпрајз и фармацевтската ГСК ги повле...
Роботите загрозуваат 30% од работните места во Бри... Роботиката и вештачката интелигенција би можеле да загрозат една третина од работните места на вработените во Велика Британија до 2030 година, покажув...
Британски тинејџер забележа грешка на МВС и ја ала... Седумнаестгодишниот Мајлс Соломан се јавил во американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) за да укаже на „грешка“ во сопст...