Дејвис најзаслужен за триумфот на Њу Орлеанс над Њујорк

Дејвис најзаслужен за триумфот на Њу Орлеанс над Њујорк

Со 40 постигнати поени и 18 скока Ентони Дејвис го предводеше Њу Орлеанс до гостинската победа над Њујорк. Триумфот за „пеликанс“ е значаен во борбата за пласман во плеј-офот.

Резултати на трите натпревари од НБА лигата одиграни ноќеска:

Њујорк – Њу Орленс 96:110,
Чикаго – Оклахома 94:109 и
Минесота – Далас 101:92.

Пласман Западна конференција: Голден Стејт 32-6 (победи-порази), Сан Антонио 30-7, Хјустон 30-9, ЛА Клиперс 26-14, Мемфис 24-16, Јута 23-16, Оклахома Сити 23-16, Портланд 16-23,…

Пласман Источна конференција: Кливленд 28-8 (победи-порази), Торонто 24-13, Бостон 23-14, Атланта 21-16, Индијана 20-18, Шарлот 20-18, Чикаго 19-19, Милвоки 18-18, Вашингтон 18-18…

Поврзани вести

Вестбрук со дваесетти трипл-дабл оваа сезона... Кошаркарот на Оклахома,Расел Вестбрук ноќеска во победата над Сакраменто постигна 36 поени, 11 скока и 10 асистенции и на тој начин стигна до 20. трип...
Скот и Пери во тимот на колото... Кошаркарите на македонските претставници во АБА лигата, Џош Скот од МЗТ Скопје и Кендрик Пери од Карпош Соколи се најдоа во идеалната петорка на 18. к...
Комплетирано 18. коло од АБА лигата... Со натпреварот ФМП – Морнар 92:85 синоќа се комплетира 18. рунда од регионалната кошаркарска АБА лига. И другите екипи кои беа домаќини на неделнит...
Карпош Соколи ја победи Цибона... Кошаркарите на Карпош Соколи ја остварија шестата победа во АБА лигата оваа сезона, победувајќи ја Цибона на домашен терен со 76:70. Цибона ја до...
НБА: Вестбрук со нов трипл-дабл... Кошаркарот на Оклахома Тандер Расел Вестбрук стигна до 19. трипл-дабл сезонава (21 поен, 11 скокови и 12 асистенции), но тоа не беше доволно за победа...
МЗТ ја прекина серијата од пет порази... Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до првата победа во 2017 година, откако вчера, на домашен терен, без поголеми проблеми го совладаа Задар 92:...