Нанибот, робот-дадилка која ќе ги надгледува вашите деца

Нанибот, робот-дадилка која ќе ги надгледува вашите деца

Американската компанија „Фајв Елементс Роботикс“ ја пласираше својата Нанибот, робот-дадилка која ќе им служи како „очи и уши” на родителите, кога за кусо ќе треба да ги остават своите најмили дома сами.

Нанибот сепак не поседува особен интелект. Основната намена на роботот е да ги следи децата низ куќата и дворот со камера и да пренесува сигнал до смартфоните на родителите. Така, тие оддалеку ги „надгледуваат“ своте деца.

Секако, направата ќе има и дополнителни елементи, како на пример – кошница за играчки.

Засега компанијата не соопштува колку оваа даилка ќе чини, ниту пак кога ќе биде достапна на пазарот.

Поврзани вести

ФОТО: Научниците открија како изгледал човек кој ж... Британски истражувачи го открија лицето на човекот, чие име е познато како Контекст 958, а кој живеел во 13-от век, пишува „Њузер“. Експертите на Ф...
Нов смартфон на „Опо“ со две селфи камери... Многу корисници на смартфони сметаат дека камерите, а посебно предната се најважни делови на уредот. Ваквиот начин на размислување многу сериозно г...
„Порше“ за „911 Карера С“ нуди опција која наликув... За купувачите на актуелниот модел „911 Карера С“, „Порше“ подготви опциски пакет со подобрување со кој стигнуваат повеќе коњски сили, подобри сопирачк...
Четири големи компании ги повлекуваат своите рекла... Четирите американски конгломерати - телекомуникациските гиганти Еј Ти енд Ти и Верајзон, рентакар компанијата Ентерпрајз и фармацевтската ГСК ги повле...
Роботите загрозуваат 30% од работните места во Бри... Роботиката и вештачката интелигенција би можеле да загрозат една третина од работните места на вработените во Велика Британија до 2030 година, покажув...
Британски тинејџер забележа грешка на МВС и ја ала... Седумнаестгодишниот Мајлс Соломан се јавил во американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) за да укаже на „грешка“ во сопст...