Уапсени 16 лица во истрагата за ограбувањето на Ким Кардашијан

Уапсени 16 лица во истрагата за ограбувањето на Ким Кардашијан

Француската полиција утрово уапси 16 лица во Париз и во други градови на Франција, во рамки на истрагата за грабежот на американската старлета Ким Кардашијан, што се случи во октомври во францускиот главен град.

Како што јави дописникот на МИА од Париз, акцијата била спроведена истовремено во Париз и во јужниот дел на Франција, како резултат на неколку неделна истрага по анализата на ДНК трагите оставени на местото на грабежот.

– Една од трагите не одведе кон лице познато на полицијата за дела на грабеж и други кривични дела и се смета за голем бандит, изјави анонимен полициски извор.

Во ноќта меѓу 2 и 3 октомври минатата година 35-годишната Кардашијан, беше беше ограбена во луксузен хотел за време на нејзиниот престој во Париз, од страна на вооружени мажи, кои и украдоа накит проценет на девет милиони евра, откако претходно ја врзале. Ова е најголемата кражба на накит од едно лице во Франција во последните 20 години.

При нивното бегство, на крадиците им испаднал еден привезок со дијаманти во вредност од околу 30.000 евра, кои и припаѓал на Кардашијан. Скапоцениот камен, пронајден на улица во близина на местото на грабежот неколку часа по грабежот, им беше предаден на истражителите.

Поврзани вести

По три месеци од смртта, погребан Џорџ Мајкл... Семејството на починатиот поп пејач по цели три месеци од смртта, конечно денес со мала приватна церемонија го погреба Џорџ Мајкл. Мајкл почина на ...
Боб Дилан сепак прифати да ја прими Нобеловата наг... Американскиот пејач и поет Боб Дилаан прифати да ја прими Нобеловата награда за литература што му беше доделена во октомври, а што тој не ја прими на ...
Џоли: Ќе се фокусирам на своите деца и хуманитарна... Актерката Анџелина Џоли во едно интервју се осврна на тоа каде сега, по разводот од Бред Пит, се гледа себе си и своите шест деца по десет години. ...
Изјави на љубов на Твитер: Вал Килмер ја прогонува... Кејт Бланшет (47) е среќно мажена, мајка на четири деца, но тоа не го спречи нејзинот колега Вал Килмер отворено да и се додворува на социјалните мреж...
Родната куќа на Трамп продадена за повеќе од два м... Родната куќа на претседателот на САД, Доналд Трамп во њујоршкиот кварт Квинс е продаден за 2,14 милиони долари. Двокатната куќа е изградена во 194...
Бред Пит се врати на вежбањето и симна неколку кил... Бред Пит (53), еден од најголемите холивудски заводници, се опоравува од разводот со Анџелина Џоли, дружејќи се со старите пријатели, кои пак, велат д...