Дрејк, Џастин Бибер и Ријана најпреслушувани пејачи во 2016 година

Дрејк, Џастин Бибер и Ријана најпреслушувани пејачи во 2016 година

Последниве години музика се повеќе се слуша преку сервисите за објавување и емитување музички нумери, кои ги потиснаат класичните носачи на звук.

Во такви услови, еден од овие сервиси, Спотифај објави свои топ листи на најпреслушувани изведувачи, нумери и албуми во текот на 2016 година.

Топ 5 листа на најпреслушувани изведувачи:

1. Дрејк

2. Џастин Бибер

3. Ријана

4. Твенти Уан Пајлотс

5. Кање Вест.

Топ 5 листа на најпреслушувани женски изведувачи:

1. Ријана

2. Аријана Гранде

3. Сија

4. Адел

5. Фифт Хармони

Топ 5 листа на најпреслушувани машки изведувачи:

1. Дрејк

2. Џастин Бибер

3. Твенти Уан Пајлотс

4. Кање Вест

5. „Колдплај“

Топ 5 листа на најпреслушувани нови изведувачи:

1. Зејн

2, Френшип

3. Ен-Мари

4. Мајдинтајо

5. Роб Стоун

Топ 5 листа на најпреслушувани песни:

1. „One Dance“ – Дрејк

2. „I Took a Pill in Ibiza“ – Мајк Поснер

3. „Don’t Let Me Down“ – Чејнсмокерс

4. „Work“ – Ријана

5. „Cheap Thrills“ – Сија

Топ 5 листа на најпреслушувани албуми:

1. „Views“ – Драјк

2. „Purpose“ – Џастин Бибер

3. „ANTI“ – Ријана

4. „Blurryface“ – Твенти Уан Пајлотс

5. „Beauty Behind the Madness“ – Викенд.

Поврзани вести

По три месеци од смртта, погребан Џорџ Мајкл... Семејството на починатиот поп пејач по цели три месеци од смртта, конечно денес со мала приватна церемонија го погреба Џорџ Мајкл. Мајкл почина на ...
Боб Дилан сепак прифати да ја прими Нобеловата наг... Американскиот пејач и поет Боб Дилаан прифати да ја прими Нобеловата награда за литература што му беше доделена во октомври, а што тој не ја прими на ...
Џоли: Ќе се фокусирам на своите деца и хуманитарна... Актерката Анџелина Џоли во едно интервју се осврна на тоа каде сега, по разводот од Бред Пит, се гледа себе си и своите шест деца по десет години. ...
Изјави на љубов на Твитер: Вал Килмер ја прогонува... Кејт Бланшет (47) е среќно мажена, мајка на четири деца, но тоа не го спречи нејзинот колега Вал Килмер отворено да и се додворува на социјалните мреж...
Родната куќа на Трамп продадена за повеќе од два м... Родната куќа на претседателот на САД, Доналд Трамп во њујоршкиот кварт Квинс е продаден за 2,14 милиони долари. Двокатната куќа е изградена во 194...
Бред Пит се врати на вежбањето и симна неколку кил... Бред Пит (53), еден од најголемите холивудски заводници, се опоравува од разводот со Анџелина Џоли, дружејќи се со старите пријатели, кои пак, велат д...