Деспре нов лидер кај автомобилистите

Деспре нов лидер кај автомобилистите

Четвртата етапа на релито Дакар донесе смена на врвот кај автомобилистите и откажување на двајца од фаворитите.

Бранителот на титулата во конкуренција на мотоциклисти, Тоби Прајс, се повлече од трката поради фрактура на левата нога, со која се здоби на 521 километар долгата етапа која се возеше низ Андите.

Исто така во трката повеќе не е ниту возачот на Тојота, Насер Ал Атијах. Тој, во средата, остана без тркалото на своето возило.

Кај автомобилистите, прв на целта во Боливија, стигна Сирил Деспре со своето Пежо. Деспре кој седум пати победил на релито Дакар, ја забележа својата прва етапна победа во 2017 година и го презеде водството во генералниот пласман.

Макс Вокнер триумфираше во конкуренција на мотоциклистите со својот КТМ.

Петтата етапа ќе се вози од Туписа до Оруро и има должија од 692 километри, од кои 447 километри ќе се возат во рамките на специјалот.

Поврзани вести

Календар на Формула 1 трки за 2017 година, возачи,... Календар на Формула 1 трки за 2017 година: 26.03 Австралија Мелбурн 09.04 Кина Шангај 16.04 Бахреин Шакир 30.04 Русија Сочи 14.05 Шпани...
Форс Индија доби нов главен спонзор и целосно ја с... Тимот на Форс Индија се одлучи за целосна визуелна промена на болидот во пресрет на првата трка од овогодинешната сезона, во согласност со нивниот нов...
Кими Раиконен го постави најбрзото време на тренин... Денеска беше последниот ден од тестирањата во Барселона пред почетокот на новата сезона, а возачот на Ферари, Кими Раиконен го заврши денот, но и вкуп...
Ферари продолжува со одличните перформанси, Фетел ... Одличните перформанси на болидите на Ферари продолжија и денеска на тренинзите во Барселона, каде што Себастијан Фетел го извози најбрзото време. Г...
Ботас најбрз на денешниот тренинг во Барселона... Валтери Ботас беше најбрз на денешниот тренинг во Барселона, пред Фелипе Маса и Кими Раиконен. Тимовите ги продолжија тестирањата на болидите пред ...
Од тимот на Мекларен признаваат дека не се спремни... Шефот на Мекларен Ерик Булиер призна дека катастрофалните тестирања во Барселона наштетиле на тимот кој најверојатно нема да биде подготвен до почеток...