Летечки автомобил би можел да се најде на пазарот до 2020 година

Летечки автомобил би можел да се најде на пазарот до 2020 година

Израелската компанија Urban Aeronautics по 15 години работа на развивање на летечки автомобил верува дека беспилотното летало кое ќе тежи еден и пол тон ќе се најде на пазарот до 2020 година.

Летечкиот автомобил “корморан” ќе може да носи 500 килограми и да достигне брзина од 185 километри на час.

“Корморан” својот прв самостоен, автоматски лет го имаше во ноември 2016 година. Се проценува дека неговата вредност ќе биде 14 милиони долари.

Од компанијата Urban Аeronautics веруваат дека темнозелениот дрон кој користи внартешни ротори наместо хеликоптерски пропелери, би можел да служи за евакуација на луѓе од непријателска средина и ќе овозможи безбеден пристап до воените сили.

Поврзани вести

Доаѓа најмоќниот продукциски „Сеат“ на сите времињ... Наскоро на пазарот ќе се појави редизајнираниот „Леон Купра“ со дури 300 коњски сили, а во пресрет на лансирањето компанијата „Сеат“ објави нови фотог...
Протекоа првите фотографии од „Форд Мустанг“ за 20... По рестилизираната купе варијанта, „Форд“ на јавноста и го прикажа и редизајнираниот „Мустанг“ со отворен покрив. Американскиот производител ги обј...
Електричното возило на компанијата Фарадеј Фјучр ќ... Фарадеј Фјучр (Faraday Future) неодамна го претстави својот прв електричен автомобил кој има реална шанса да влезе во масовно производство – FF91. Ист...
Судот и нареди на „Шкода“ да обештети купувачи зар... Германски суд донесе одлука чешкиот производител на автомобили „Шкода“ да мора да му исплати 26.500 евра отштета на сопственикот на моделот „Шкода Је...
Шведската итна помош ви ја гаси музиката во возило... Амбулантните возила во Стокхолм ќе бидат опремени со посебни уреди кои ги блокираат радио апаратите околу себе, со цел возачите да ја слушнат сирената...
Претседателскиот автомобил на Трамп е отпорен на к... На денот на инаугурацијата на новоизбраниот претседател Доналд Трамп, свечено ќе биде претставено и неговото ново возило Кадилак Уан (Cadilac One). Сп...