Рели Дакар: Доминација на Пежо

Рели Дакар: Доминација на Пежо

Трикратната победа на возачите на Пежо кај автомобилистите ја обележаа третата етапа на релито Дакар.

Возачите на Пежо, кај автомобилистите, доминираа на 780 километри долгата етапа од Сан Мигел де Тукуман до Сан Салвадор де Хуи. Победи Стефан Петерхансел, пред Карлос Саинц и Себастијан Леб.

Од друга страна третата етапа нема по добро да ја паметат возачите на Тојота Ал Атијах, Нани Рома, Жињел де Вилије и Ерик ван Лон. Четворицата се соочија со прблеми поради кои загубија повеќе од еден час.

Третата етапа кај мотоциклистите му припадна на членот на Хонда Хоан Бреда, додека водечкиот во вкупниот пласман Тоби Прајс заврши на четвртото место.

Четвртата етапа е долга 521 километар, а ќе се вози од Сан Салвадор де Хуи до Туписа.

Поврзани вести

Календар на Формула 1 трки за 2017 година, возачи,... Календар на Формула 1 трки за 2017 година: 26.03 Австралија Мелбурн 09.04 Кина Шангај 16.04 Бахреин Шакир 30.04 Русија Сочи 14.05 Шпани...
Форс Индија доби нов главен спонзор и целосно ја с... Тимот на Форс Индија се одлучи за целосна визуелна промена на болидот во пресрет на првата трка од овогодинешната сезона, во согласност со нивниот нов...
Кими Раиконен го постави најбрзото време на тренин... Денеска беше последниот ден од тестирањата во Барселона пред почетокот на новата сезона, а возачот на Ферари, Кими Раиконен го заврши денот, но и вкуп...
Ферари продолжува со одличните перформанси, Фетел ... Одличните перформанси на болидите на Ферари продолжија и денеска на тренинзите во Барселона, каде што Себастијан Фетел го извози најбрзото време. Г...
Ботас најбрз на денешниот тренинг во Барселона... Валтери Ботас беше најбрз на денешниот тренинг во Барселона, пред Фелипе Маса и Кими Раиконен. Тимовите ги продолжија тестирањата на болидите пред ...
Од тимот на Мекларен признаваат дека не се спремни... Шефот на Мекларен Ерик Булиер призна дека катастрофалните тестирања во Барселона наштетиле на тимот кој најверојатно нема да биде подготвен до почеток...