Камена куќа на триаголен плац на Тајван

Камена куќа на триаголен плац на Тајван

Тајванското студио „Оспејс Арехитектс“ изгради четиркатна куќа наречена Чуангуа, која е сместена на плац во форма на триаголник.

Ваквата форма на плацот барала од архитектите да осмислат градба, која ќе може да се вкопи на понудената површина. Затоа тие решиле да изградат структура од два различни дизајнерски концепти, кои ќе бидат вклопени во единствена целина.

Инспирацијата за куќата потекнува од изгледот на карпите во тајванскиот национален парк „Жангџиаџие“, па и самата градба наликува на камења нафрлани еден над друг.  

Замислата била сите отвори на куќата да го следат концептот на длабење на камен, така што сите прозорците и вратите изгледаат како да се ископани во градбата, а не како да се дополнително монтирани.

При градењето направено е визулено одвојување на приземјето од останатите катови со поставување на бетонска плоча, која создава барера меѓу основата и горните делови, кои за таа цел се обоени во бело со што наликуваат на карпите од „Жангџиаџие“.

Во внатрешноста на куќата има отворен простор, кој овозможува природна климатизација и циркулација на свеж воздух со цел да се создаде пријатно чувство во топлите месеци, особено имајќи ја предвид субтропската клима кој владее на Тајван.

Поврзани вести

ФОТО: Куќа на дрво Интернационална компанија која се занимава со архитектура и дизајн „Snøhetta“ креира куќа на дрво. „Седмата соба“ е удобен хотел во северна Шве...
ВИДЕО: Јусо – мечка што црта слики... Запознајте го уметникот стар 17 години, тежок 430 килограми и покриен со кафено крзно. Станува збор за кафената мечка Јусо, што ги користи неговит...
Минувачите зачудени, манекенката речиси гола проше... Манекенката Емили Ратајковски е позната по тоа што нема проблем да се соблече во јавноста, но по многумина овој пат претера. Познатата убавица за ...
Господарот на коњаците „Remy Martin“, кој го произведува официјално најдобриот коњак „Луј XIII“, ја пласираше на пазарот колекцијата „Time“, серија лимитирани шишиња во чест...
Уште еден моден дизајнер одби да ја облекува Мелан... Том Форд е еден од повеќето модни дизајнери, кои одбија да работат за Меланија Трамп, идната прва дама на САД, а сега на тоа реагираше и самиот америк...
„Ботега Венета“ во чест на годината на Петелот... Италијанскиот бренд „Ботега Венета“ ја претстави колекцијата на привезоци - амајлии направена во чест на годината на Петелот. Изработени од кр...