Пат околу светот: 35 земји за 141 ден

Пат околу светот: 35 земји за 141 ден

Компанијата „Викинг Крусес“ од Лос Анџелес од оваа година во својата понуда го стави крстарењето околу светот во траење од 141 ден, во рамките на кое туристите ќе можат да посетат 66 пристаништа во 35 држави од планетата.

Почетокот на првото такво патување со бродот Викинг Сан е закажано за 15 декември оваа година во Мајами.

Меѓу првите станици е Хавана (Куба), во која туристите ќе можат да престојуваат два дена, а потоа следуваат Лос Анџелес, Нов Зеланд, Тахити, Австралија, Кина, Индија, Индонезија, Малезија, Шарм ел Шеик во Египет, Тунис, Алжир.

Патувањето би требало да заврши во Гринвич во Лондон во 2018 година.

Ова крстарење чини најмалку 38 илјади долари по патник.

Поврзани вести

Розово езеро кое, ниту науката не може да го објас... Првиот запис за розовото езеро на островот Мидл во Западна Австралија потекнува од 1802 година. Британскиот морнар и хидрограф Метју Флиндерс на тоа м...
Овие земји ги имаат најмоќните пасоши... Сајтот „Портал Индекс“ ја објави листата на најмоќни пасоши, рангирани врз основа на бројот на земјите, каде нивните граѓани може да патуваат без визи...
По 37 години падна снег во Сахара... Во алжирскиот град Аин Сефра, во пустината Сахара, која инаку е позната по своите високи температури, првпат падна снег уште од 1979 година, пишува ве...
ВИДЕО: Тајна, која се крие под хотелот на славните... Култниот њујоршки хотел „Волдорф Асторија“ наскоро ќе ги затвори вратите, а кога повторно ќе ги отвори, за три години, само еден мал дел од зградата, ...
(ВИДЕО) Нова кинеска атракција: Шеталиште на вода ... Кинезите од северозападната провинција Гуиџо со цел да привлечат туристи поставија огромно шеталиште на реката Хонгшуи. Просторот е долг 50 киломе...
Човекот кој патува онаму каде што не смее да се па... Германецот Коља Спори е човек, кој е светски патник во витинска смисла на зборот, но за разика од останатите, тој не ужива на Бали и во Канкун, не оди...