Македонците за празниците најмногу во Србија и Бугарија

Зимските туристички центри во соседните држави и годинава се атрактивни за македонските граѓани кои планираат таму да ги поминат новогодишните празници и дел од зимскиот одмор.

За новогодишните празници интерес има за Нови Сад и Копаоник во соседна Србија, за Софија во Бугарија и за Паралија, Солун и Атина во Грција каде во зависност од аранжманот цените се движат од околу 100 до 200 евра. Се нудат аранжмани и за Малта, Кипар и Лондон за каде се потребни од 500 до 800 евра, а помал интерес годинава има за градовите во Источна Европа како што се Букурешт, Будимпешта, Милано и Виена.

Од туристичките агенции информираат дека годинава има зголемен интерес за зимување на Копаоник и оти посебно граѓаните се заинтересирани за фамилијарен одмор, а не заостануваат ниту зимските туристички центри во соседна Бугарија како Банско, Боровец и Пампорово каде се нудат аранжмани за сечиј буџет.

Има аранжмани за сместување во хотели со вклучени спа центри до вили целосно опремени, а во некои од нив има и сауни. Цените се различни во зависност од аранжманот, категоријата на хотелот, понудата и временскиот период.

Дел од оние што нема да заминат на зимување во соседна Бугарија или во Србија, ќе ги посетат домашните зимски туристички центри како Маврово, Попова Шапка и Крушево каде имаат можност да се сместат во приватни или хотелски сместувања.

Поврзани вести

Розово езеро кое, ниту науката не може да го објас... Првиот запис за розовото езеро на островот Мидл во Западна Австралија потекнува од 1802 година. Британскиот морнар и хидрограф Метју Флиндерс на тоа м...
Овие земји ги имаат најмоќните пасоши... Сајтот „Портал Индекс“ ја објави листата на најмоќни пасоши, рангирани врз основа на бројот на земјите, каде нивните граѓани може да патуваат без визи...
По 37 години падна снег во Сахара... Во алжирскиот град Аин Сефра, во пустината Сахара, која инаку е позната по своите високи температури, првпат падна снег уште од 1979 година, пишува ве...
ВИДЕО: Тајна, која се крие под хотелот на славните... Култниот њујоршки хотел „Волдорф Асторија“ наскоро ќе ги затвори вратите, а кога повторно ќе ги отвори, за три години, само еден мал дел од зградата, ...
(ВИДЕО) Нова кинеска атракција: Шеталиште на вода ... Кинезите од северозападната провинција Гуиџо со цел да привлечат туристи поставија огромно шеталиште на реката Хонгшуи. Просторот е долг 50 киломе...
Човекот кој патува онаму каде што не смее да се па... Германецот Коља Спори е човек, кој е светски патник во витинска смисла на зборот, но за разика од останатите, тој не ужива на Бали и во Канкун, не оди...