ВИДЕО: Јакимовски со шатори ги затвори сите приоди до Уставниот суд

ВИДЕО: Јакимовски со шатори ги затвори сите приоди до Уставниот суд

Стевче Јакимовски со дел од вработените од Општината Карпош го опколија целиот простор околу Уставен суд, на местото каде што граѓанската платформа АЈДЕ најави дека вечерва ќе организира протест и ќе бдее цела ноќ.

Дополително постојано се носат вработени во администрацијата и членство на ВМРО-ДПМНЕ.

stevceustaven

Јакимовски во одбрана на Уставниот суд, на истото место постави шатори, буквално блокирајќи ги сите влезови до Уставниот суд иако маршрутата и местото за протест пред Уставниот суд веќе се пријавени и најавени во МВР од платформата АЈДЕ.

jakimovskiUstaven (1)

На протестот на АЈДЕ кој ќе започне од пред Владата на РМ и ќе се движи преку Собрание до Уставен суд се приклучи и опозицијата предводена од СДСМ, ОМ, ПЕИ, ПЕП 21, ДС, ДОМ, ТХП, ФРОДЕМ, ЛЕВИЦА, како и многу невладини организации и граѓани.

jakimovskiUstaven (3)

Поврзани вести

(ВИДЕО) Каранфилова Пановска: По секои избори ВМРО... Владата издвојувала многу повеќе пари за граѓанскиот сектор отколку Фондацијата на Сорос (ФООМ) во Македонија. Фондацијата Отворено Општество Македо...
ДУИ контра ВМРО-ДПМНЕ за “десороизацијата“ и напад... ДУИ не се согласува со ставот на ВМРО-ДПМНЕ околу процесот на „десоросоизацијата”, процес кој го измисли и најави Никола Груевски против сите невладин...
ЗНМ: Осуда на вербалното насилство на власта проти... Здружението на новинарите на Македонија го осудува напливот на координирано вербално насилство на власта против новинари, кои се насочени против слобо...
Центар: Непознатиот советник на ВМРО-ДПМНЕ да не ј... ВМРО-ДПМНЕ преку лаги се обидува да ги изманипулира граѓаните на Центар, а опседнатоста со Жерновски добива веќе медицински размери. Добро е што ко...
Тодоров како и Груевски е минато, за здрвјето на г... Нова одговорна Влада на граѓаните на Македонија ќе го крене уништеното јавно здравство и со совесни мерки и политики ќе го штити здравјето на граѓанит...
Ристевски: Жерновски е неспособен да се справи со ... Состојбите со улиците во Центар стануваат загрижувачки, после секој паднат снег. Сите се загрижени, освен мрзливиот градоначалник Андреј Жерновски, ре...