(ВИДЕО) Заев: Има докази дека кумановските настани ги организирала врхушката на власта

(ВИДЕО) Заев: Има докази дека кумановските настани ги организирала врхушката на власта

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, вечерва на средба со граѓаните на Капиштец, на која присуствуваа и градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски и советниците, кажа дека има докази дека Кумановските настани ги организирала врхушката на власта, а бесрамно, веќе утредента им исплатила 2 милиони и 600 илјади евра на медиумите да ја лажат јавноста.

Сега е време, рече, да преземеме чекори и да си ја спасиме државата.

Слободната волја на избори е императив и светост.

„Клиентелизмот на Груевски ги прави ВМРО-вци да не признаат, тие не се виновни. Тие не краделе, врхушката на власта крадела. И тие ќе се прекршат, огромен процент од нив. Затоа во Изборниот законик е предвидено, тој што купува гласови и уценува да одговара со казна затвор од 3 до 5 години. Затоа и го баравме Министерството за внатрешни работи за да има директна реакција. Тој што ќе го фатат како краде гласови и заплашува,поткупува гласачи, веднаш има наредба Оливер Спасовски да апси и приведува. Сами ќе гласаат граѓаните. Имаме докази. До некни Бранко беше крив, сега Заев е крив“, рече лидерот на СДСМ.

Поврзани вести

Мигрант физички нападнат и ограбен од тројца Пакис... Дваесет и тригодишен Пакистанец, кој на 19 јули пристигнал во селото Ваксинце, бил физички нападнат и ограбен од страна на тројца Пакистанци. Полиц...
Претепан скопјанец додека седел на клупа пред згра... Ноќеска околу 1 часот по полноќ С.Р. (58) бил претепан од шест непознати машки лица додека седел на клупа пред зграда на улицата „Боро Менков“ во Скоп...
Џаферовиќ: Ќе се интензивира парламетарната сорабо... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со претседавачот на Претставничкиот дом при Парламентарното собрание на БиХ, Ше...
(ВИДЕО) Средба Заев – Звиздиќ: Македонија и ... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владина делегација во состав Оливер Спасовски, министер за внатрешни рабо...
ВМРО-ДПМНЕ: Надлежните да понесат одговорност за н... ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека се додека истрагата за сквернавањето на православните гробишта во Љуботен стои во место, безбедноста на граѓаните е загр...
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е обична политичка алатка со огран... „СЈО е политичко обвинителство, под контрола на СДС. Сите отворени случаи од страна на СЈО како Таргет, Тврдина, Триста, Титаник, Траекторија, Тен...