(ВИДЕО) Ванхауте: Шпекулации се дека Груевски нема да даде оставка до утре

(ВИДЕО) Ванхауте: Шпекулации се дека Груевски нема да даде оставка до утре

Некои луѓе мора да прифатат дека промените во Македонија се задолжителни, рече Питер Ванхауте пред почетокот на преговорите во Клубот на пратеници.

Тој се надева дека денеска ќе се решат преговорите за медиумите и за Избирачкиот список, па утрешното доаѓање на Јоханес Хан ќе се концентрира на побитните работи.

– Шпекулации се дека Груевски нема да даде оставка до утре, се надевам дека ќе си стои на зборот и на договорот во Пржино, рече Ванхауте.

Ванхауте рече дека се надева на целосна соработка од партиите и се надева дека политичарите ќе разговараат, а нема повторно да се расправаат.

– Работиме на избирачкот список со голема посветеност, ДИК работи на тоа, тие дискутираат за крајни рокови, а јас сум уверен дека ќе има демократски избори, рече Ванхауте и додаде дека договорот бил ДИК сам да одлучи дали претседателот ќе биде Албанец или не.

Политичката работна група составена од претставници на четирите најголеми политички партии по паузата денеска продолжува со преговорите за медиумите, како и за Правилникот за методологија за водење и ажурирање на Избирачкиот список и Правилникот за методологија за целосен пристап, вршење промени и бришење на податоци во Избирачкиот список, како и постапка за спроведување теренски проверки заради ажурирање на истиот.

Ванхауте рече дека ќе се преговара додека не се дојде до договор, макар тоа било и до доцните часови, а преговорите ќе продолжат и утре.

Александар Тодески

Поврзани вести

Мигрант физички нападнат и ограбен од тројца Пакис... Дваесет и тригодишен Пакистанец, кој на 19 јули пристигнал во селото Ваксинце, бил физички нападнат и ограбен од страна на тројца Пакистанци. Полиц...
Претепан скопјанец додека седел на клупа пред згра... Ноќеска околу 1 часот по полноќ С.Р. (58) бил претепан од шест непознати машки лица додека седел на клупа пред зграда на улицата „Боро Менков“ во Скоп...
Џаферовиќ: Ќе се интензивира парламетарната сорабо... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со претседавачот на Претставничкиот дом при Парламентарното собрание на БиХ, Ше...
(ВИДЕО) Средба Заев – Звиздиќ: Македонија и ... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владина делегација во состав Оливер Спасовски, министер за внатрешни рабо...
ВМРО-ДПМНЕ: Надлежните да понесат одговорност за н... ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека се додека истрагата за сквернавањето на православните гробишта во Љуботен стои во место, безбедноста на граѓаните е загр...
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е обична политичка алатка со огран... „СЈО е политичко обвинителство, под контрола на СДС. Сите отворени случаи од страна на СЈО како Таргет, Тврдина, Триста, Титаник, Траекторија, Тен...