Жерновски кандидат на опозицијата во Центар

Жерновски кандидат на опозицијата во Центар

Андреј Жерновски ќе биде кандидат на здружената опозиција во битката за градоначалничката фотеља во општина Центар, пишува Фокус.

Весникот пишува дека освен лидерот на ЛДП, во Скопје градоначалнички кандидат, здружената опозиција ќе и даде и на ВМРО-НП. Во трката за прв човек на општина Гази Баба од партијата на Љубчо Георгиевски ќе влезе Борче Стефановски.

Партискиот генерален секретар на денешната прес конференција рече дека постапката за избор на кандидати за градончалници во телата на СДСМ започнува утре и дека тие ќе бидат промовирани на големиот митинг кој опозицијата го најавува на 28 октомври во Скопје.

Поврзани вести

(ВИДЕО) Каранфилова Пановска: По секои избори ВМРО... Владата издвојувала многу повеќе пари за граѓанскиот сектор отколку Фондацијата на Сорос (ФООМ) во Македонија. Фондацијата Отворено Општество Македо...
ДУИ контра ВМРО-ДПМНЕ за “десороизацијата“ и напад... ДУИ не се согласува со ставот на ВМРО-ДПМНЕ околу процесот на „десоросоизацијата”, процес кој го измисли и најави Никола Груевски против сите невладин...
ЗНМ: Осуда на вербалното насилство на власта проти... Здружението на новинарите на Македонија го осудува напливот на координирано вербално насилство на власта против новинари, кои се насочени против слобо...
Центар: Непознатиот советник на ВМРО-ДПМНЕ да не ј... ВМРО-ДПМНЕ преку лаги се обидува да ги изманипулира граѓаните на Центар, а опседнатоста со Жерновски добива веќе медицински размери. Добро е што ко...
Тодоров како и Груевски е минато, за здрвјето на г... Нова одговорна Влада на граѓаните на Македонија ќе го крене уништеното јавно здравство и со совесни мерки и политики ќе го штити здравјето на граѓанит...
Ристевски: Жерновски е неспособен да се справи со ... Состојбите со улиците во Центар стануваат загрижувачки, после секој паднат снег. Сите се загрижени, освен мрзливиот градоначалник Андреј Жерновски, ре...