Жерновски кандидат на опозицијата во Центар

Жерновски кандидат на опозицијата во Центар

Андреј Жерновски ќе биде кандидат на здружената опозиција во битката за градоначалничката фотеља во општина Центар, пишува Фокус.

Весникот пишува дека освен лидерот на ЛДП, во Скопје градоначалнички кандидат, здружената опозиција ќе и даде и на ВМРО-НП. Во трката за прв човек на општина Гази Баба од партијата на Љубчо Георгиевски ќе влезе Борче Стефановски.

Партискиот генерален секретар на денешната прес конференција рече дека постапката за избор на кандидати за градончалници во телата на СДСМ започнува утре и дека тие ќе бидат промовирани на големиот митинг кој опозицијата го најавува на 28 октомври во Скопје.

Поврзани вести

Мигрант физички нападнат и ограбен од тројца Пакис... Дваесет и тригодишен Пакистанец, кој на 19 јули пристигнал во селото Ваксинце, бил физички нападнат и ограбен од страна на тројца Пакистанци. Полиц...
Претепан скопјанец додека седел на клупа пред згра... Ноќеска околу 1 часот по полноќ С.Р. (58) бил претепан од шест непознати машки лица додека седел на клупа пред зграда на улицата „Боро Менков“ во Скоп...
Џаферовиќ: Ќе се интензивира парламетарната сорабо... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со претседавачот на Претставничкиот дом при Парламентарното собрание на БиХ, Ше...
(ВИДЕО) Средба Заев – Звиздиќ: Македонија и ... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владина делегација во состав Оливер Спасовски, министер за внатрешни рабо...
ВМРО-ДПМНЕ: Надлежните да понесат одговорност за н... ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека се додека истрагата за сквернавањето на православните гробишта во Љуботен стои во место, безбедноста на граѓаните е загр...
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е обична политичка алатка со огран... „СЈО е политичко обвинителство, под контрола на СДС. Сите отворени случаи од страна на СЈО како Таргет, Тврдина, Триста, Титаник, Траекторија, Тен...