СДСМ: Зад кандидатурата на Пендаровски стојат потписите на сите пратеници на СДСМ и коалиционите партнери

СДСМ: Зад кандидатурата на Пендаровски стојат потписите на сите пратеници на СДСМ и коалиционите партнери

„Провладините медиуми по налог на власта се обидуваат на најнизок начин, пласирајќи лаги и невистини, да го оцрнат изборот на Стево Пендаровски за претседателски кандидат.

Текстот објавен на провладиниот портал „Денешен.мк“ со наслов „СДСМ избегна голем раскол“,  а превземен од „Прес24“ како и други провладини медиуми е целосна измислица.

Вистината е дека на состанокот на пратеничката група на СДСМ ЕДНОГЛАСНО е поддржана одлуката Стево Пендаровски да биде кандидат за претседател на Република Македонија.

Дополнително, во дискусијата, сите пратеници од СДСМ изразија поддршка и огромно задоволство за кандидатурата на Пендаровски, особено пратениците кои се наведени во лажниот текст на „Денешен.мк“.

Зад кандидатурата на Стево Пендаровски стојат потписите на сите пратеници на СДСМ како и пратениците од коалиционите партнери.

Власта не може да се помири со фактот што Конгресот на СДСМ помина во одлична, крајно позитивна атмосфера по спроведената демократска и транспарентна внатрепартиска постапка.

Само неколку дена откако ВМРО-ДПМНЕ направи пародија и театар од сопствената конвенција за избор на претседателски кандидат.

Власта не може да прифати дека СДСМ е партија која никогаш не превземала мерки за да ги контролира своите пратеници.

Токму ВМРО-ДПМНЕ е партијата што го измисли механизмот со меници за контрола на пратеници. За време од целиот мандат ВМРО-ДПМНЕ ги третираше своите пратеници како гласачка машина која треба да аминува се што ќе предложи владата на Никола Груевски без право на свое мислење.

СДСМ бара сите медиуми кои ја објавија или ја пренесоа дел од оваа невистинита информација на „Денешен.мк“  да го пренесат овој демант и да се извинат за изнесените невистини.

Во спротивно, СДСМ како партија, но и споменатите личности во невистинитиот текст, ќе ги искористат сите законски можности и нанесената штета за угледот и честа ќе биде предмет на судска постапка“, се вели во писмената реакција на СДСМ.

Поврзани вести

Мигрант физички нападнат и ограбен од тројца Пакис... Дваесет и тригодишен Пакистанец, кој на 19 јули пристигнал во селото Ваксинце, бил физички нападнат и ограбен од страна на тројца Пакистанци. Полиц...
Претепан скопјанец додека седел на клупа пред згра... Ноќеска околу 1 часот по полноќ С.Р. (58) бил претепан од шест непознати машки лица додека седел на клупа пред зграда на улицата „Боро Менков“ во Скоп...
Џаферовиќ: Ќе се интензивира парламетарната сорабо... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со претседавачот на Претставничкиот дом при Парламентарното собрание на БиХ, Ше...
(ВИДЕО) Средба Заев – Звиздиќ: Македонија и ... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владина делегација во состав Оливер Спасовски, министер за внатрешни рабо...
ВМРО-ДПМНЕ: Надлежните да понесат одговорност за н... ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека се додека истрагата за сквернавањето на православните гробишта во Љуботен стои во место, безбедноста на граѓаните е загр...
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е обична политичка алатка со огран... „СЈО е политичко обвинителство, под контрола на СДС. Сите отворени случаи од страна на СЈО како Таргет, Тврдина, Триста, Титаник, Траекторија, Тен...