На Филипини земјотрес со јачина од 7,4 степени

На Филипини земјотрес со јачина од 7,4 степени

Силен земјотрес со интензитет од 7,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран на јужниот дел на Филипини, а за сега нема извештај за бројот на жртвите и материјалната штета.

Центарот за предупредување на Хаваи објави дека нема опасност од цунами.

Епицентарот на земјотресот е евидентиран на околу 35 километри под површината на земјата, во околина на островот Бохол, северно од островот Минданао, пренесе „Ројтерс“.

Елена Георгиевска

 

Поврзани вести

Четворица од петмината загинати во нападот во Мекс... Меѓу петте лица, кои се убиени рано изутрината во вооружениот напад во ноќен клуб за време на музички фестивал во Мексико се двајца канадски државјани...
Столтенберг верува дека САД ќе останат силно ангаж... Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, е уверен дека новата американска администрација ќе остане ангажирана во Северноатлантската алијанса, из...
Американски маринци се распоредуваат во Норвешка... Околу 300 американски маринци пристигнаа денеска во Норвешка. Распоредувањето на американските сили, кое е од ротациски тип е претставено како едно...
ВИДЕО:Неколкумина убиени во вооружен напад во ноќе... Неколку лица се убиени во ноќниот клуб „Блу перот“, во мексиканскиот град Плаја дел Кармен. Според првичните информации, убиени се пет лица, но ов...
Трамп: ЕУ е инструмент на Германија, а по Британиј... Доналд Трамп оцени дека Европската Унија станала инструмент за Германија и дека по Велика Британија, и други земји членки ќе ја напуштат Унијата. В...
Пронајдени седум тела на мигранти кај Гибралтар... Шпанската поморска спасувачка служба за време на викендов пронашла седум тела на африкански мигранти кај морскиот теснец Гибралтар. Последните жртв...