Шенџин и Ѓаковo почнуваат соработка со Кичево

Шенџин и Ѓаковo почнуваат соработка со Кичево

Градоначалниците на двете општини, Шенџин од Албанија и Ѓаково од Косово, престојуваа во Кичево, на официјална средба со општинските власти.

Тие му ја честитаа победата на градоначалникот Дехари и изјавија дека ова е голема и историска победа за целиот албански народ.

Меѓу друго Дехари рече:

„Јас од двајцата градоначалници примив најубави честитки за победата на последните локални избори. Разговаравме и за да ја продолжиме соработката во многу сфери, какви што се: културата, образованието, бизнисот, и ги примив поканите за да ги посетам овие две места. Ние ќе одиме на 10 јуни во Шенџин, кога градоначалникот ќе ја отвори туристичката сезона, а културниот ансамбл од Ѓаково летово ќе дојде на нашата манифестација на денот на печалбарите“.

„На оваа победа ѝ се приклучуваат сите Албанци и ние дојдовме за да почнеме соработка со оваа општина. Ова беше една од најголемите победи што ги имал некој албански кандидат за градоначалник, затоа што има своја симболика и историја“ – изјави градочалникот на Ѓаково.

„Убаво чуство е што денес сме овде во Кичево и, освен честитките, ние дојдовме и да подадеме рака за меѓусебна соработка. Ги повикувам граѓаните на Кичево да ги посетат убавите плажи на Шенџин“ – рече Салвадор Качај, градончалник на Шенџин.

Ф.Д.

Поврзани вести

Мигрант физички нападнат и ограбен од тројца Пакис... Дваесет и тригодишен Пакистанец, кој на 19 јули пристигнал во селото Ваксинце, бил физички нападнат и ограбен од страна на тројца Пакистанци. Полиц...
Претепан скопјанец додека седел на клупа пред згра... Ноќеска околу 1 часот по полноќ С.Р. (58) бил претепан од шест непознати машки лица додека седел на клупа пред зграда на улицата „Боро Менков“ во Скоп...
Џаферовиќ: Ќе се интензивира парламетарната сорабо... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со претседавачот на Претставничкиот дом при Парламентарното собрание на БиХ, Ше...
(ВИДЕО) Средба Заев – Звиздиќ: Македонија и ... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владина делегација во состав Оливер Спасовски, министер за внатрешни рабо...
ВМРО-ДПМНЕ: Надлежните да понесат одговорност за н... ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека се додека истрагата за сквернавањето на православните гробишта во Љуботен стои во место, безбедноста на граѓаните е загр...
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е обична политичка алатка со огран... „СЈО е политичко обвинителство, под контрола на СДС. Сите отворени случаи од страна на СЈО како Таргет, Тврдина, Триста, Титаник, Траекторија, Тен...