Ромите бараат соодветна здравствена заштита

Ромите бараат соодветна здравствена заштита

Невладината организација РОМ СОС со седиште во Прилеп само изминативе пет години има евидентирано четири случаи на несоодветна здравствена заштита на граѓаните од ромска националност.

Оваа невладина организација ги застапува оштетените граѓани пред органите на правдата.

Истакнуваат дека сите случаи најчесто се последица на несоодветен лекарски третман кон Ромите како пациенти.

Несиме Алиоска од невладината РОМ СОС вели дека за одредени случаи се водат судски спорови и по пет години, поради што оштетените не можат да добијат соодветна отштета. Според Алиоска, ваквите постапки на надлежните институции ја потврдуваат маргинализацијата на граѓаните од ромска националност како граѓани од втор ред.

Од невладината истакнуваат дека сè уште се актуелни стереотипите за ромската популација и апелираат државата да се заложи за подобрување на социјалниот статус на овие граѓани, нивна подобра здравствена заштита, можност за остварување на нивните човекови и законски права.

Поврзани вести

Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...
Средба Заев-Бренде: Владата на Македонија отвора н... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борг...