Анкета: Европејците се помалку имаат доверба во ЕУ

Анкета: Европејците се помалку имаат доверба во ЕУ

Довербата на Европејците во институциите на ЕУ, е на рекордно ниско ниво, покажа студијата на Евробранометарот, која истражувањето го спроведе по налог на Европската комисија.

Судејќи според резултетите на истражувањето, особено критични кон ЕУ се граѓаните на т.н кризни држави, пред се Шпанија.

Дури 72 процеси Шпанци немаат доверба во ЕУ, што значи дека Србија живее повеќе европесимистички, отколку Велика Британија која веќе размислува да ја напушти унијата.

Во Британија според анкетата, речиси 69 проценти од граѓаните не веруваат во европска заедница.

Повеќе од половина Германци (59 проценти) и Французи (56 проценти) повеќе немаат доверба во ЕУ.

Анкетата на Евробарометарот е спроведена во шест најголеми држави во ЕУ, Германија, Велика Британија, Шпанија, Франција, Италија и Полска, во кои живеат од 350 до 500 милини граѓани на ЕУ.

Главните причини поради ова, според аналитичарите се масовната невработеност, недостатокот на перспективи за младите и намалената социјална помош во ЕУ.

Елена Георгиевска

Поврзани вести

Четворица од петмината загинати во нападот во Мекс... Меѓу петте лица, кои се убиени рано изутрината во вооружениот напад во ноќен клуб за време на музички фестивал во Мексико се двајца канадски државјани...
Столтенберг верува дека САД ќе останат силно ангаж... Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, е уверен дека новата американска администрација ќе остане ангажирана во Северноатлантската алијанса, из...
Американски маринци се распоредуваат во Норвешка... Околу 300 американски маринци пристигнаа денеска во Норвешка. Распоредувањето на американските сили, кое е од ротациски тип е претставено како едно...
ВИДЕО:Неколкумина убиени во вооружен напад во ноќе... Неколку лица се убиени во ноќниот клуб „Блу перот“, во мексиканскиот град Плаја дел Кармен. Според првичните информации, убиени се пет лица, но ов...
Трамп: ЕУ е инструмент на Германија, а по Британиј... Доналд Трамп оцени дека Европската Унија станала инструмент за Германија и дека по Велика Британија, и други земји членки ќе ја напуштат Унијата. В...
Пронајдени седум тела на мигранти кај Гибралтар... Шпанската поморска спасувачка служба за време на викендов пронашла седум тела на африкански мигранти кај морскиот теснец Гибралтар. Последните жртв...