Петров ветува проекти за помош на повозрасни и на лица со посебни потреби

Петров ветува проекти за помош на повозрасни и на лица со посебни потреби

Андреј Петров, кандидатот за градоначалник на општина Карпош од Коалицијата „Сојуз за иднината“,  денеска најави неколку проекти од неговата програма со кои ќе им овозможи поддршка и внимание за повозрасните жители на општината, како и за луѓето во социјален ризик и за лица со посебни потреби.

– Со намера да им помогне на жителите кои имаат проблем во секојдневниот живот, а кои живеат сами и се немоќни лица, општината ќе формира волонтерски сервис. Корисници на услугите на овој сервис ќе бидат возрасни лица и лица со инвалидитет без семејна грижа, како и самохрани родители со болни деца. Услугите ќе опфаќаат: закажување лекарски преглед, превоз и придружба до лекар, набавка на основни намирници, подигање рецепти и достава на лекови, дружење и разговор, психосоцијална поддршка, правна помош, рече Петров во изјава за медиумите.

„Здравствена патрола! Бесплатни општи прегледи на пензионерите Дома“ е вториот проект со кој се предвидува организирање домашни здравствени прегледи заради контрола на општата состојба.

Проектот „СОС повик – бесплатен транспортен центар за возрасни лица и лица со посебни потреби“, пак, предвидува олеснување на движењето на овие лица преку јавување на бесплатен телефонски број со што, вели, ќе им се овозможи превоз до посакуваната дестинација во градот, со соодветно возило за тоа.

Поврзани вести

Мигрант физички нападнат и ограбен од тројца Пакис... Дваесет и тригодишен Пакистанец, кој на 19 јули пристигнал во селото Ваксинце, бил физички нападнат и ограбен од страна на тројца Пакистанци. Полиц...
Претепан скопјанец додека седел на клупа пред згра... Ноќеска околу 1 часот по полноќ С.Р. (58) бил претепан од шест непознати машки лица додека седел на клупа пред зграда на улицата „Боро Менков“ во Скоп...
Џаферовиќ: Ќе се интензивира парламетарната сорабо... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со претседавачот на Претставничкиот дом при Парламентарното собрание на БиХ, Ше...
(ВИДЕО) Средба Заев – Звиздиќ: Македонија и ... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владина делегација во состав Оливер Спасовски, министер за внатрешни рабо...
ВМРО-ДПМНЕ: Надлежните да понесат одговорност за н... ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека се додека истрагата за сквернавањето на православните гробишта во Љуботен стои во место, безбедноста на граѓаните е загр...
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е обична политичка алатка со огран... „СЈО е политичко обвинителство, под контрола на СДС. Сите отворени случаи од страна на СЈО како Таргет, Тврдина, Триста, Титаник, Траекторија, Тен...